Semicentenarul promoției de absolvenți rusiști (1972-2022)

21 mai reprezintă o zi simbolică pentru comunitatea științifică a universității noastre care a luat ființă în anul 1944, împlinind astfel 78 de ani. În această zi de sărbătoare, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a primit vizita promoției absolvenților rusiști din anul 1972.

Reuniți, simbolic, cu prilejul semicentenarului de la absolvirea facultății, după păstrarea unui moment de reculegere pentru cei care ne-au părăsit de-a lungul timpului și după adresarea salutului de bun venit din partea Facultății de Litere, Istorie și Teologie și a actualilor profesori de la specializarea de limbă rusă, foștii studenți, deveniți ei înșiși profesori, au evocat cu afecțiune și emoție – în prezența profesorilor lor conf. univ. dr. Galina Cernicova, conf. univ. dr. Valentin Moldovan și prof. univ. dr. Richard Sârbu – amintiri dragi lor din timpul studenției. De asemenea, un moment deosebit de emoționant și entuziast a fost clipa în care s-au recitat poezii, pe care foștii studenți le-au creat și le-au dedicat dascălilor lor. Au participat absolvenții: Snejana Comanov, Floare Fandly Tiriteu, Constanța Gogoșanu, Floarea Jiva Baltă, Maria Landanyi Horgoș, Ileana Micșa Băbuță, Izabela Pauliuc Berta, Marian Oțil, Elena Stancu, Iulia Șteplecaru, Victor Șterbeți, Dumitru Toma.

Cu această ocazie, când gândurile ni se îndreaptă spre trecut, un alt moment aniversar a fost amintit, întrucât în acest an se împlinesc 65 de ani de la înființarea specializării de limbă rusă în cadrul filologiei universitare timișorene. După atâtea decenii de existență, a părut inevitabilă o privire retrospectivă și, în consecință, s-a vorbit despre activitatea profesională a cadrelor didactice care au contribuit esențial la conturarea personalității catedrei de limbă rusă și a facultății, implicit. Dascăli de excepție și cercetători temeinici, Profesorii noștri au devenit nume emblematice, care rămân un reper în istoria facultății, precum și în istoria domeniilor de interes pe care au ales să le cerceteze. Astfel, s-au publicat peste 80 de volume, peste 800 de studii și articole și aproximativ 50 de cursuri, manuale și alte materiale didactice, unele dintre acestea fiind de anvergură în peisajul cultural-lingvistic românesc şi nu numai. Liniile de forță ale cercetării lor au vizat probleme fundamentale din domenii precum: lexicologia, lexicografia, semantica, simbologia, antropologia, folclorul, literatura, lingvistica generală, lingvistica contrastivă, dialectologia, studiile de traducere, cultura și civilizația. Studiile întreprinse, novatoare prin concepţie şi aplicaţie, sunt preluate de-a lungul timpului de numeroşi cercetători, români şi străini, demonstrând aportul substanţial la dezvoltarea lingvisticii și culturii al acestui colectiv universitar (Maria Andrei, Marin Bucă, Galina Cernicova, Teofana Corobceanu-Botez, Ivan Evseev, Ilie Ladislau Gyurcsik, Gabriela Haivas, Alfred Heinrich, Bujorel Ispas, Ametista Ivaniuc, Maria Király, Jiva Milin, Valentin Moldovan, Traian Nădăban, Ioana Nicolau, Valeria Nistor, Pavel Rozkoš, Richard Sârbu, Vasile Simionese, Theodor Trâpcea).

La sfârșitul evenimentului, s-a intonat imnul Gadeaumus igitur.

Vivat Academia, Vivant Professores!

Lect. dr. Daniela Gheltofan

Facultatea de Litere, Istorie și Teologie