Scriitorul Alexandru Stermin invită la aventură și explorare

Seria conferințelor organizate sub genericul „La UVT Cultura e Capitală” continuă în noul an academic.
Primul invitat al acestei serii este Alexandru Stermin, care propune un titlu fascinant: „Expediții în jungla din Brazilia și din noi”.

Conferința va fi moderată de criticul literar Mircea Mihăieș și se va desfășura în Aula Magna UVT, sâmbătă, 1 octombrie 2022, de la ora 18:00.

Alexandru N. Stermin este biolog și explorator. Predă la Facultatea de Biologie și Geologie a Universității Babeș Bolyai din Cluj cursuri de anatomia comparată a vertebratelor, neurobiologie şi evoluţia creierului, etologie, bioetică și ecologie umană. Este licențiat în biologie și teologie, a absolvit un masterat în filozofie și un program de formare în psihoterapie pozitivă.

A participat la expediții în jungla Americii de Sud și în Siberia, a fost bursier la Universitatea din Greifswald și la Universitatea de Stat din Rio de Janeiro. Se implică activ în popularizarea științei și conservarea naturii. În 2015 a contribuit la seria Fauna României (Păsări) publicată de Academia Română.

În 2017 și-a lansat prima carte, „Jurnalul unui ornitolog”, în 2021 „Călătorie în jurul omului”, iar în 2022 „Căzuți din Junglă: Poveștile unui exploratory”, care au devenit bestsellers Humanitas. Scrie articole în revistele Sinteza și National Geographic.

A primit din partea Universității Babeș Bolyai Premiul de Excelență pentru implicarea culturală și deschiderea spre comunitate (2021), precum şi Premiul de Excelență în Educaţie (2022).

„Expediții în jungla din Brazilia și din noi” este o invitație la aventură, la explorarea junglei din Brazilia și a junglei din noi. Un cadru în care vom încerca să descoperim relația dintre noi și Natură, cu luminile și umbrele sale.

Ca orice întâlnire cu jungla, conferința va fi un prilej de mirare, o călătorie prin care ne animă curiozitatea.

Conferința „Expediții în jungla din Brazilia și din noi” este organizată de către Universitatea de Vest din Timișoara. Acest eveniment face parte din Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte și cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.