Universitatea de Vest din Timișoara în colaborare cu Fundația Dacica și cu sprijinul Muzeului Civilizației Dacice și Romane din Deva desfășoară în perioada 9-16 octombrie 2022 Școala de Toamnă din Valea Alunului pentru Tineri Cercetători în Istorie Veche și Arheologie.

Scopul acestui eveniment cultural și educativ este acela de a oferi studenților și tinerilor cercetători un cadru de întâlnire și dezbatere, posibilitatea contactului cu specialiști din mai multe centre universitare și de cercetare. Iar structura pe care o propun organizatorii are trei componente de bază: un pachet de cursuri și workshop-uri interdisciplinare, susținute de lectori din mai multe centre universitare și de cercetare din întreaga țară, o sesiune de comunicări a tinerilor cercetători, precum și excursii de studiu la situri, monumente istorice și muzee din zonă.

Gazda evenimentului este Centrului de Studii al Fundației Dacica, iar cazarea este oferită de Pensiunea Dacica, situată în satul Alun, comuna Boșorod, județul Hunedoara. Situarea în apropierea cetății dacice de pe vârful Piatra Roșie, componentă a sitului serial UNESCO „Cetățile dacice din Munții Orăștiei” amplifică atractivitatea locației și o înnobilează.

Între beneficiarii evenimentului cultural-didactic se numără studenți care urmează programele la nivel de Licență, master și doctorat provenind din multe centre de studiu și de cercetare. Studenții sunt afiliați Universității de Vest din Timișoara, Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universității Adam Mickiewicz din Poznań, Polonia, Universității Ștefan cel Mare din Suceava, Universității „Ovidius” din Constanța, Institutului de Arheologie și Istoria Artei Cluj-Napoca, Muzeului Național de Istorie a Moldovei, Chișinău și Muzeului Județean Satu Mare.

Cursanții înscriși în cadrul Școlii de Toamnă din Valea Alunului pentru Tineri Cercetători în Istorie Veche și Arheologie vor audia o serie de prelegeri susținute de cadre didactice și cercetători provenind din mai multe centre, specialiști consacrați având specializări diverse, dar care își aduc aportul din plin în procesul de interpretare a descoperirilor arheologice. Intervențiile susținute în plen sau în mediu online urmăresc următoarea structură:

• Prezentul trecutului – Arheologie și reprezentare. Prof. dr. arh. Ioan ANDREESCU, Facultatea de Arhitectură, Universitatea Politehnică din Timișoara
  • Perspective ale cercetării pluridisciplinare în arheologie. Importanța și rolul analizelor arheozoologice Dr. Georgeta EL SUSI, Institutul de Arheologie și Istoria Artei Cluj-Napoca
  • Structuri geomorfologice vs structuri arheologice – Investigații interdisciplinare. Prof. dr. Petru URDEA, Universitatea de Vest din Timișoara
  • Arheologia mobilității umane. Dr. habil. Aurel RUSTOIU, Institutul de Arheologie și Istoria Artei Cluj-Napoca
  • Tehnici moderne de investigare a obiectelor de interes arheologic. Prof. dr. Titus VLASE, Universitatea de Vest din Timișoara
  • Rolul cercetării interdisciplinare în arheologie. Studiu de caz: Ocnița-Buridava. Conf. dr. Constantin Augustus BĂRBULESCU, Universitatea din Pitești
  • Noțiuni introductive de arheologie cognitivă. Studiu de caz: Hărțile mentale în arheologie, Conf. Dr. Dorel MICLE, Universitatea de Vest din Timișoara)
  • Proiectul expoziției muzeale. Noțiuni introductive. Dr. Iosif Vasile FERENCZ, Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva / Universitatea de Vest din Timișoara
  • Lingvistica în dialog cu arheologia. Dr. Dan UNGUREANU, Universitatea ,,Aurel Vlaicu” din Arad
  • LiDAR în arheologie. Studiu de caz: Zona capitalei Regatului Dac. Dr. Aurora PEȚAN, Universitatea de Vest din Timișoara / Centrul de Studii al Fundației Dacica
  • Arheometalurgia și importanța sa în cercetarea arheologică. Studiu de caz realizat pe echipament militar dacic. Cercet. Ovidiu UDRESCU, Universitatea din Pitești

Cursuri online:

• How to characterize archaeological mineral materials by techniques of microscopy. Prof. dr. Johannes WEBER, University of Applied Sciences, Vienna
  • Arhitectură originară. Prof. dr. arh. Augustin IOAN, Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” București
  • Digital documentation of endangered cultural heritage: Perspectives from Maritime Asia. Prof. dr. Michael FENNER, Kyoto University Center for Southeast Asian Studies, Associate Member of the History Faculty, University of Oxford.