Schimb de experiență online la Masteratul de Studii Americane

Digitalizarea către care instituțiile de învățământ superior tind și înspre care se îndreaptă în măsură mult mai pronunțată în context pandemic se regăsește și în modalitățile inovatoare de colaborare la nivelul programelor de studii. Astfel, spre exemplu, formatul conferințelor via Google Meet deschide posibilități multiple de schimb de experiență și bune practici, facilitând accesul la resursa umană cu preocupări similare din alte universități românești de top.

Pe data de 18 martie 2022, masteranzii în Studii Americane ai Facultății de Litere, Istorie și Teologie au avut ocazia de a se întâlni cu dna Mihaela Precup, conferențiar dr. în cadrul programului de Studii Americane de la Universitatea din București. Interesele de cercetare ale invitatei se îndreaptă către narațiuni grafice, precum și spre studiile memoriei, traumei și autobiografiilor, iar cel mai recent volum al său, apărut la editura Palgrave Macmillan în 2020, se intitulează The Graphic Lives of Fathers: Memory, Representation, and Fatherhood in Autobiographical Comics.

La cursul de Literatură etnică americană al prof. dr. Cristina Chevereșan, aceasta a oferit studenților o prelegere extinsă pe tema Race and Ethnicity in American Comics, iar prezentarea a fost urmată de o foarte animată dezbatere de grup, subiectul fiind unul incitant și apropiat de preocupările unei semnificative părți a participanților.