Să facem invizibilul vizibil. Arts of Fashion

Aflată la a 19-a ediție, competiția internațională Arts of Fashion din San Fracisco a reunit proiecte ale studenților aparținând facultăților de profil din toată lumea, care au răspuns provocării temei din acest an: Invizibilitatea. Printre cele 50 de proiecte finaliste selectate se află și cel al Mihaelei Vișovan, coordonat de conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor și asist. asoc. drd. Andreea Pleșa. Se confirmă prin acesta calitatea învățământului universitar de modă din Timișoara, ai cărui studenți se află adesea printre primele locuri la nivel național și internațional.

În contextul situației excepționale actuale, prima etapă a jurizării a avut loc în luna iunie la Muzeul Artelor Decorative din Paris reunind un juriu de experți francezi din industria modei compus din ilustratori de modă, curatori și  designeri vestimentari având ca misiune selectarea a 50 de tineri creativi din cele 397 de portofolii trimise aparținând studenților din 103 facultăți și 30 de țări. Din acest motiv calificarea în etapa finală a competiției este o performanță în sine.

Mihaela este studentă în ultimul an de licență la Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design, programul de studii Modă-Design Vestimentar și bursier al Fundației Regale Margareta a României prin programul Tinere Talente. Prin proiectul Mihaelei Vișovan Universitatea de Vest din Timișoara se află printre cele 34 de universități cu proiecte calificate în etapa finală.

Interiorul uman ascuns privirii de straturile multiple pe care fiecare dintre noi le afișează este felul în care Mihaela Vișovan a abordat tema de design. Proiectul se raportează la diferența dintre structura intimă  invizibilă pentru ceilalți, protejată de multiple straturi și ecrane, precum coconul protejează fluturele. Contrastul dintre lumea vizibilă și cea invizibilă dintre natura profundă a omului și conformismul social se transformă în temă de creație. Aflat în situația de a suprinde această dublă realitate proiectul dorește să aducă la lumină invizibilul dând o șansă autenticității în defavoarea șablonelor și a mimetismului social. Sacoul masculin deconstruit, elementele florale și detaliile bogate sunt elementele de design prin care aceste gânduri devin vestimentații.

În așteptarea concretizării în material textil a proiectului imaginat de Mihaela Vișovan, îi urăm succes în etapa a 2-a a competiției ce presupune participarea cu două ținute din această colecție într-o prezentare de modă a cărei formă cu siguranță se va reinventa.

Conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor