Ambasada Suediei în România oferă Universității de Vest din Timișoara Diploma de partener

„Ambasada Suediei în România oferă Universității de Vest din Timișoara Diploma de partener pentru sprijinul acordat în desfășurarea campaniei„Re:waste – cum își regândește Suedia resursele”. Campania a fost marcată la Timișoara printr-un eveniment dedicat și vernisajul expoziției Re:waste, care a fost găzduită în holul principal al UVT în perioada 14 octombrie – 14 noiembrie 2022. Mai multe detalii se regăsesc în continuare.”

Universitatea de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Ambasada Suediei la București și Guerilla Verde, organizează o serie de evenimente dedicate sustenabilității și bunelor practici suedeze, în cadrul Timișoara Ideas Fest, un proiect de anvergură dedicat ideilor și oamenilor care inspiră comunități.

Vineri, 14 octombrie, va marca la UVT o zi dedicată importanței protejării mediului sub tematica „Conexiuni, intersecții, perspective: modelul suedez în sustenabilitate”. La evenimente va fi prezentă ES Therese Hyden, ambasadoarea Suediei în România. Participanții vor fi invitați să dezbată idei provocatoare și să propună soluții pentru un oraș cât mai sustenabil, cu evenimente culturale green.

Este necesar ca sustenabilitatea să devină un pilon în dezvoltarea orașului, atât din punct de vedere cultural, cât și socio-economic. De aceea, Universitatea de Vest din Timișoara își propune să aducă în spațiul public modele de bune practici și invitați aparte”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Activitățile se vor desfășura în holul de la intrare și în A01, conform următorului program:

10.30 – 11.00 – Deschidere Expoziția ReWaste – o expoziție cu exemple de bună practică din societatea suedeză privind gestionarea deşeurilor şi transformarea acestora în resurse.

11.00 – 11.45 – Dezbatere: Practici Sustenabile de la Companii Suedeze în România

Intervenții:

•          UVT – Welcome

•          ES Therese Hyden, Ambasador, Ambasada Suediei la București

•          IKEA România

•          Autoliv

Moderator: Nicoleta Talpes, Guerrilla Verde

12.00  – 13.30  – Workshop Zero Waste – ReWaste – cum să promovezi un eveniment cultural într-o manieră sustenabilă

Intervenții:

•          ES Therese Hyden, Ambasador, Ambasada Suediei la București

•          Weine Wiqvist de la Avfall Sverige, Swedish Waste Management Association

•          Ionut Ruscea, Local Project Leader Strategy Development & Innovation, IKEA

•          Bogdan Gavril, Sales Engineer, Trainer and A&E Manager, Axis Communications

Moderator: Nicoleta Talpes, Guerrilla Verde

13.30 – Încheiere eveniment

“Conexiuni, intersecții, perspective: modelul suedez în sustenabilitate” face parte din Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, este finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.