EȘTI AICI:
Raportul Rectorului cu privire la starea Universității de Vest din Timișoara

Raportul Rectorului cu privire la starea Universității de Vest din Timișoara

Ca de obicei în această perioadă, în acord cu articolul 130, alineatul (2) din Legea educației naționale nr. 1/2011, Rectorul UVT a prezentat în fața comunității academice raportul cu privire la starea Universității de Vest din Timișoara pentru anul care a trecut.

Vă prezentăm, în cele de mai jos, cuvintele Rectorului UVT adresate membrilor comunității, cu ocazia expunerii raportului.

Mesajul Rectorului UVT către comunitatea universitară

Anul 2020 a fost, până acum, cel mai imprevizibil an al secolului al XXI-lea. Dacă în 2019 celebram 75 de ani de la înființarea Universității de Vest din Timișoara printr-un amplu program cu ecouri naționale și internaționale, 2020 ne-a pus în fața celei mai mari provocări la adresa omenirii din ultimele trei pătrimi de veac. Multe se pot spune despre 2020, dar un lucru sigur este că ne vom aminti de el cu toții: ne-a bulversat existența în moduri la care nu ne-am fi gândit vreodată. Este anul-reper care ne-a făcut să punem sub semnul întrebării ceea ce, până acum, ne dădea siguranță. Este anul care ne-a redefinit viitorul, aspirațiile, idealurile și valorile. El ne-a arătat cât de fragili suntem. Există diverse moduri în care ne apărăm în fața neașteptatului: absolutizăm ideile personale, alegem tăcerea, ne însingurăm, arătăm cu degetul sau încercăm să nu simțim nimic. Mai este însă o cale oferită de prezentul vulnerat: șansa de a ne reașeza viața profesională pe un nou fundament – de a face lucrurile altfel, de a fi empatici și creativi.

În acest context global, UVT și-a restructurat fundamental modalitatea de a desfășura activitățile care definesc misiunea sa primordială: educația și cercetarea științifică. Prin ceea ce am ales să facem în calitate de cercetători, beneficiind de o infrastructură din ce în ce mai performantă, avem șansa de a gândi soluții creative, menite să reconfigureze realitatea. Ca dascăli, având la dispoziție mijloace nuanțate de comunicare și de exprimare, oferim studenților competențele și atitudinea necesare pentru a schimba, fie și cu un milimetru, destinul omenirii. Nimic din toate acestea nu e posibil dacă nu suntem dispuși să înțelegem alteritatea, dacă nu ne punem în locul și dacă nu suntem conștienți că acțiunile noastre îl afectează pe celălalt. Avem datoria față de studenții care ne-au călcat pragul acum pentru prima oară și care nu cunosc complexitatea vieții pe care au început-o, de a le explica, de a le oferi sprijin și de a le insufla încredere. Începând cu luna martie 2020, întreg procesul educațional derulat în cadrul UVT a fost transferat în meniul online. Această schimbare a presupus un important efort colaborativ pentru cadrele didactice, studenți, personal administrativ și de suport. Pentru acest lucru, pentru deschidere, înțelegere și proactivitate, le mulțumesc tuturor!

Activitățile didactice, sesiunea de examene, susținerea de teze de doctorat, examenele de finalizare a studiilor universitare, concursurile de ocupare a posturilor didactice și de cercetare vacante, procesele de admitere online, conferințele, webinarele, ceremonia de absolvire, Săptămâna de inițiere, modalitățile de comunicare cu studenții, serviciile de consiliere pentru studenți, depunerile de solicitări sau eliberarea de documente online, pregătirea pentru examenul de bacalaureat, programele de studii postuniversitare dedicate desfășurării activităților didactice online sunt doar câteva dintre activitățile pe care le-am redefinit cu succes, prin contribuția tuturor membrilor comunității noastre. Cred că putem fi mândri de ceea ce am reușit chiar în condiții aparte.

Cu toată impredictibilitatea anului 2020, nu pot să nu remarc faptul că UVT a fost cu un pas înaintea multor universități, atât în procesul de digitalizare a tuturor activităților, cât și în asigurarea infrastructurii necesare cadrelor didactice pentru desfășurarea proceselor de predare în regim online. Noi, la UVT, țintim mereu sus. Tocmai de aceea, știm că sunt, în fiecare domeniu, aspecte ce trebuie îmbunătățite. Drept urmare, întreaga echipă managerială este preocupată să identifice soluții pentru dezvoltarea fiecărui domeniu al activității noastre.

Anul 2020 a însemnat și un pas important în afirmarea internațională a Universității de Vest din Timișoara (UVT), prin Alianța Europeană UNITA din care instituția noastră e parte. Am intrat astfel într-onouă fază de dezvoltare instituțională. Dincolo de orice dubiu, ea va marca următorii ani din viața comunității noastre.

Anii care vin vor fi plini de necunoscute. Vom fi constrânși să reflectăm în alte cadre decât în cele obișnuite. Vom regândi, cu siguranță, relația noastră cu studenții, vom redefini cunoașterea și vom percepe în mod diferit societatea. Și, cu certitudine, vom fi constrânși să reconsiderăm relația noastră unul cu celălalt. Un lucru va dăinui însă: decizia fiecăruia dintre noi, la nivel personal, de a fi sau nu performanți, de a crește sau a stagna, de a rămâne sau nu conectați unul cu celălalt, de a ne simți sau nu împliniți.

Sunt convins că ne vom aduce aminte multă vreme de anul 2020, de obstacolele pe care le-am depășit împreună. Dar nu vom uita că, în ciuda stavilelor, am reușit să inovăm și să ne dezvoltăm. E o certitudine: am făcut pași importanți chiar și în condiții potrivnice, reușind să dăm contur și substanță celor mai bune versiuni ale noastre! Și asta pentru că ne-am asumat pe deplin deviza Become Your Best, la Vest!

Cu prețuire,

Prof. univ. dr. Marilen Gabriel PIRTEA

UVT utilizeaza fisiere de tip cookie pentru a personaliza si imbunatati experienta ta pe Website-ul nostru.

Te informam ca ne-am actualizat politicile pentru a integra in acestea si in activitatea curenta a UVT cele mai recente modificari propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrareadatelor cu caracter personal si pentru a citi si intelee continutul Politicii Cookie.

Prin continuarea navigarii pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizarii fisierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie.

Nu uita totusi ca poti modifica in orice moment setarile acestor fisiere cookie urmand instructiunile din Politica de Cookie.