Prozatorul Radu Pavel Gheo – Lectură publică în centrul SPENS din Novi Sad (Serbia)

În data de 17 septembrie 2022, prozatorul Radu Pavel Gheo, lector universitar la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara, a susținut o lectură publică în centrul SPENS din Novi Sad (Serbia), în paralel cu alți șase autori invitați din spațiul cultural european.

Manifestarea, desfășurată sub titulatura Noć Književnosti („Noaptea literaturii“), a fost organizată la inițiativa filialei din Novi Sad a Institutului Francez din Serbia, a grupului de institute culturale din țările Uniunii Europene – EUNIC Serbia și a Fundației Culturale „Novi Sad Capitală Culturală Europeană“, fiind inclusă în cadrul manifestării „Caleidoscopul Culturii“, care durează până pe 7 octombrie 2022.

Radu Pavel Gheo a prezentat publicului din Serbia romanul său Disco Titanic, tradus în limba sârbă de Ljubinka Perinac-Stankov și apărut la sfârșitul anului 2021 la editura Partizanska Kniga din Kikinda. Cele trei lecturi ale serii, programate în după-amiaza zilei de 17 septembrie, între orele 17.00 și 20.00, au fost susținute în limba sârbă de o actriță de la Academia de Arte din Novi Sad în trei spații diferite din centrul SPENS și au alternat cu discuții între autor și publicul cititor. Dialogul autorului cu cititorii din Novi Sad a fost moderat de Vladislava Gordić-Petković, profesor universitar în cadrul Departamentului de Literatură Engleză și Americană al Facultății de Filosofie din Novi Sad.

Participarea autorului român la această manifestare cu tradiție din Novi Sad a fost realizată cu sprijinul Institutului Cultural Român și al Ambasadei României de la Belgrad.