Proiectul „Lectură pentru mine. Știința în slujba copiilor – LEMI”, la debut

În luna februarie 2023 a debutat proiectul Lectură pentru mine. Știința în slujba copiilor – LEMI, câștigător al unei finanțări din partea Ministerului Culturii prin Administraţia Fondului Cultural Naţional (AFCN), pentru aria Promovarea Culturii Scrise. Depus de echipa coordonată de CS II dr. habil. Mădălina Chitez, din cadrul centrului de cercetare CODHUS (Centre for Corpus Related Digital Approaches to Humanities) al Facultății de Litere, Istorie și Teologie, proiectul are drept scop stimularea interesului pentru lectură în perioada primelor activități de lectură individuală și colectivă (clasele 0-IV).

În vederea creării primului instrument digital din România (bazat pe metode de cercetare lingvistică) de evaluare automată și recomandare a textelor potrivite pentru lectură în diverse etape ale ciclului primar de învățământ, echipa de cercetare a derulat primele întâlniri cu partenerii de proiect: Fundația Noi Orizonturi, Școala Gimnazială Nr. 16 „Take Ionescu” Timișoara, Școala Gimnazială Giarmata, Școala Gimnazială Cenei. Au fost stabilite calendarul de lucru, metodele de adunare a datelor din rândul cadrelor didactice, elevilor și părinților, dar și modalitățile de diseminare ori protecție a datelor și respondenților. Comunicarea permanentă cu partenerii va asigura dezvoltarea unui instrument ușor de utilizat de către cadre didactice, părinți, creatori de materiale didactice, ONG-uri educaționale și producători/editori de literatură pentru copii.

Activitățile proiectului vor putea fi urmărite pe site-ul https://lemi.projects.uvt.ro/, în curs de actualizare.