Proiecte propuse de către companii, pentru studenții FMI

În contextul colaborării dintre Facultatea de Matematică și Informatică și companiile de IT din Timișoara, în a doua jumătate a lunii februarie și prima jumătate a lunii martie s-a desfășurat procesul de prezentare a temelor propuse de către companii și de selecție a echipelor.

Temele sunt adresate studenților din anul 2 de la specializările de Informatică, aceștia urmând să le realizeze pe parcursul semestrului în cadrul disciplinei Proiect colectiv. Activitatea la această disciplină are ca scop realizarea unui proiect în echipe de 3-5 studenți, într-un proces cât mai apropiat de cel din cadrul unei companii.

De la an la an, interesul companiilor de a contribui la procesul de pregătire a studenţilor, a devenit din ce în ce mai ridicat. Anul acesta, în 24-26 februarie, au fost organizate întâlniri cu companiile la care au fost prezentate propuneri de proiecte de către 9 companii din diverse domenii ale industriei IT: Continental Automotive România, elearningsoftware, Hella, IBM, IT-LABS, Microsoft, Ness, Nokia România.

În cele trei zile de prezentări au fost propuse 103 proiecte pentru aproximativ 345 de studenți. Un număr de 265 dintre cei 322 studenți ai anului 2 au fost acceptați pentru a realiza un număr de 77 de proiecte. Aceștia vor fi mentorați de IT-iști experimentați din cadrul industriei. Pe lângă proiectele propuse de către companii au fost prezentate și două proiecte care urmează să fie realizate în colaborare  cu Centrul de cercetare al Asociației de Studii Francofone din cadrul UVT.