Proiect internațional pentru studenții FEAA

Peste 50 de studenți de la Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor, alături de University of East Anglia, Marea Britanie și Tohoku University, Japonia au participat în luna martie 2021 la un workshop internațional online intitulat „Europe – Japan Collaborative Session Spring 2021”.

Discuțiile s-au axat pe importanța relațiilor economice între Uniunea Europeană și Japonia, dar și între Marea Britanie și Japonia post Brexit, alături de rolul digitalizării și efectele pandemiei Covid-19 asupra economiei mondiale.

Succesul acestui proiect internațional a pus bazele unei noi colaborări cu Tohoku University, Japonia, universitate situată pe locul 1 conform Times Higher Education Japan University Rankings 2021, respectiv aflată în top 101–200 potrivit Impact Rankings 2021 și 201–250 conform World University Rankings 2021.

Astfel, studenții UVT-FEAA au participat în perioada 8 aprilie – 27 mai 2021 la un nou proiect internațional intitulat „Connect the World”, alături de alți 40 de studenți de la diferite universități de prestigiu la nivel internațional.

Proiectul s-a derulat online sub coordonarea Tohoku University, Japonia, în colaborare cu UVT-FEAA, dar și cu alte universități partenere, precum: Bonn University, Germania; Copenhagen University, Danemarca; Foreign Trade University, Vietnam; Mandakh University, Mongolia; Paderborn University, Germania; Wuhan University, China.