Prof. univ. dr. Vasile Popovici – Cavaler al Ordinului Palmes Academiques

În data de 8 iunie 2021, în Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara, Prof. univ. dr. Vasile Popovici a fost decorat în grad de Cavaler al prestigiosului Ordin Palmes Academiques, de către Excelența Sa Laurence Auer, Ambasador al Franței în România.

Această distincție la nivel înalt i-a fost acordată pentru contribuțiile domniei sale, timp de mai multe decenii, la promovarea limbii și culturii franceze în țara noastră și în lume. La ceremonie au participat primarul municipiului Timișoara, prorectorul Universității de Vest din Timișoara, domnul conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu, și colegi din UVT.