Prima întâlnire ştiinţifică UNITA pe tema Economiei Circulare la Timişoara

Joi, 7 iulie 2021, a avut loc la UVT întâlnirea reprezentanților comitetului științific al ariei tematice Economie Circulară din cadrul pachetului de lucru al proiectului UNITA – Universitas Montium. Acesta pachet de lucru e dedicat cercetării şi inovării în scopul reducerii inegalităților de dezvoltare dintre regiunile centrale și ariile periferice prin dezvoltarea durabilă a ariilor rurale și montane. Amintim că alianţa europeană UNITA 6 universități europene: Universitatea de Vest din Timișoara (România), Università degli Studi di Torino (Italia), Université de Pau et des Pays de l’Adour (Franţa), Université Savoie Mont Blanc (Franţa), Universidad de Zaragoza (Spania), Universidade Beira Interior (Portugalia).

Soluțiile de dezvoltare durabilă a ariilor rurale şi montane din regiunile reprezentate de cele şase universităţi vizează trei arii tematice: economia circulară, energiile regenerabile și patrimoniul cultural. Pentru a realiza acest obiectiv, activitatea pachetului de lucru este subsumată îndeplinirii a trei acţiuni principale: orientare cercetării înspre teritorii; conectarea cercetării cu programele educaționale și respectiv activizarea teritoriilor. În cadrul primei acţiuni, a fost realizată deja o cartografiere a preocupărilor din cele trei domenii de interes de la nivelul celor şase universități din consorțiul universitar UNITA.

Evenimentul din 7 iulie a fost destinat stabilirii unui model operational al hubului de cercetare-inovare din domeniul economiei circulare, urmând ca partenerii din Pau şi Chambery să organizeze evenimente similare în domeniile patrimoniului cultural şi energiilor regenerabile pe parcursul lunii iulie 2021.

Întâlnirea a beneficiat de prezența fizică a reprezentanților a 4 din cele 6 universități partenere: Prof. Carole HARITCHABALET – Université de Pau et des Pays de l ‘Adour, Assoc. Prof. Jose Maria FRAILE – Universidad de Zaragoza, Assoc. Prof. Grégory CHATEL –  Université Savoie Mont Blan, professor Cătălina Ancuţa and professor Gabriela Mircea- Universitatea de Vest din Timişoara. Celelalte două instituţii de învăţământ superior din consorţiu au fost reprezentate online, după cum urmează Università degli Studi di Torino – Prof. Luca Cocolin, Prof. Giancarlo CRAVOTTO, Universidade Beira Interior – Prof. Ana Paula DUARTE, Assistant Prof. Tânia LIMA, Researcher Annabel FERNANDES, Ricardo Gouveia RODRIGUES, Sónia Cristina Almeida NEVES .

Programul întâlnirii a inclus paneluri dedicate prezentării preocupărilor de economie circulară din universitățile UNITA, specificului stakeholderilor din economia circulară din Timișoara și regiune, dezbaterii modelului operational al hubului de cercetare și inovare, respectiv creionării seminarului planificat pentru implementare în luna octombrie şi dedicat cercetătorilor din sfera de interes.

Concluziile întâlnirii sunt foarte utile continuării activității noastre în cadrul proiectului UNITA şi nu numai. Astfel, a reieșit un mare potențial în privința schimbului de bune practici, interesele și rezultatele de la nivelul universităților fiind complementare; de asemenea, stakeholderii au evidențiat nevoia și utilitatea unui hub de cercetare şi inovare în domeniul Economiei Circulare. Hubul care va reuni cercetători și stakeholderi din domeniul economiei circulare, cu scopul de a facilita dialogul, de a stimula transferul rezultatelor cercetării către aceștia și a de a asigura definirea de programe educaționale. Din dezbateri a reieșit că hubul va fi structurat astfel încât să permită, pe de o parte, interacțiunea dintre cercetătorii și beneficiarii din regiune, dar și conexiunile cu actori social-economici și cercetători din întreg consorțiul.

Ȋn cadrul seminarului din octombrie 2021, ce urmează a fi organizat la Zaragoza, se vor reuni zeci de cercetători din sfera economiei circulare din cele şase universităţi ale alianţei europene UNITA. Aceştia vor fi grupați în diverse subgrupuri organizate în jurul unor teme comune din aria economiei circulare, idenficate în cadrul procesului de cartografiere a intereselor de cercetare în consorţiul UNITA, desfăşurat în primăvara acestui an. Ȋn continuarea întâlnirii de la Timişoara, aceştia vor continua la Zaragoza să dezvolte cadrul şi conţinutul activităţilor ce urmează să aibă loc în Hubul de Cercetare şi Inovare UNITA dedicate Economiei Circulare.