Prezență românească de excepție la unul dintre cele mai importante concursuri internaționale de flaut

Riana Savu și Eduard Miclea, studenți ai clasei de flaut a profesorului Matei Ioachimescu de la Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara, au cucerit premiul întâi și premiul doi la Concursul Internațional de Flaut “Marcel Moyse” de la Sofia, Bulgaria.

Studentă a aceleiași clase, Bella Moisa s-a calificat în finala acestui concurs în fața unui juriu format din mari personalități ale scenelor internaționale: Sir James Galway, Jeanne Galway, Tadeu Coelho, Luisa Sello, Matthias Ziegler, Guoliang Han.