Premiul UNITER pentru Ida Jarcsek-Gaza, inițiatoarea specializării Artele spectacolului – Actorie în limba germană din cadrul UVT

În cadrul ediției din 2023 a premiilor Uniunii Teatrale din România (UNITER), actrița Ida Jarcsek-Gaza va fi distinsă cu Premiul pentru întreaga activitate. Personalitate marcantă a lumii teatrale românești, Ida Jarcsek-Gaza este, de mai bine de jumătate de secol, una dintre figurile emblematice ale Teatrului German de Stat Timișoara. Alături de sora ei, actrița Ildiko Jarczek-Zamfirescu, și de Hans Lengenfelder, Ida Jarczek-Gaza a militat pentru înființarea, în 1992, a specializării Artele spectacolului – Actorie în limba germană, specializare pe care a condus-o în perioada 1992-2003, când a devenit directorul Teatrului German de Stat Timișoara.

Actrița s-a remarcat prin roluri extrem de diverse realizate în producții semnate de regizori importanți din țară și din străinătate. A colaborat, de pildă, cu Răzvan Mazilu (Cabaret), Bocsárdi László (Electra și Neînțelegerea), Yuri Kordonski (Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet), Radu-Alexandru Nica (Shaking Shakespeare) și Carmen Lidia Vidu  (Jurnal de România. Timișoara). „Energia și dedicarea actriței Ida Jarcsek-Gaza continuă să inspire și în prezent echipa artistică a Teatrului German de Stat Timișoara, pentru care a fost și rămâne un important mentor”, se arată în comunicatul de presă transmis cu acest prilej de TGST.

Mai multe detalii, aici: https://www.uniter.ro/premiile-senatului-si-nominalizarile-pentru-premiile-galei-uniter-2023/

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Gabriel Pirtea: „Rolul mentorilor este deosebit de pregnant în cazul specializărilor vocaționale oferite de UVT, tinerii valoroși care studiază sub îndrumarea acestor mentori fiind motivați și inspirați să își dezvolte cariera. Comunitatea UVT îi transmite felicitări actriței Ida Jarcsek-Gaza, un model inspirativ pentru studenții noștri, un talent formator ce este recunoscut și prin premiul oferit de UNITER pentru întreaga activitate în 2023.”

Din cei 26 de actori angajați, în actuala stagiune, la Teatrul German de Stat Timișoara, 17 sunt absolvenți ai specializării Artele spectacolului – Actorie în limba germană din cadrul Facultății de Muzică și Teatru a Universității de Vest din Timișoara. Această specializare a împlinit, recent, 30 de ani de funcționare neîntreruptă, fiind singura din afara spațiului de expresie germană unde studenții pot studia Actoria în limba germană. În prezent, 17 cadre didactice predau la cele mai ridicate standarde în spațiile generoase ale Casei Tineretului din Timișoara discipline care se regăsesc și în planurile de învățământ ale facultăților de profil din străinătate, studenții având șansa de a studia și în afara țării cu diverse burse, dar și de a se implica în numeroase proiecte artistice încă din perioada studiilor. Admiterea pentru anul universitar 2023-2024 va avea loc în prima parte a lunii iulie. Mai multe detalii vor fi disponibile în curând pe site-ul instituției (https://fmt.uvt.ro/), la secțiunea Admitere.