Premiul Miniștrilor CEEPUS 2024, câștigat de rețeaua „CEEPUS RO – 0814 Red de Hispanistas de Europa Central”, coordonată de conf. univ. dr. Ilinca Țăranu, din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie a UVT

Comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara (UVT) are bucuria de a anunța succesul obținut de cadrul universitar al Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara, doamna conf. univ. dr. Ilinca Țăranu, care este câștigătoarea Premiului Miniștrilor CEEPUS 2024, în calitatea de coordonatoare a rețelei „CEEPUS RO – 0814 Red de Hispanistas de Europa Central”.

România a devenit în 1998 țară membră a Programului CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies), o rețea universitară inovatoare de mobilități în spațiul central european prin care se finanțează mobilități ale studenților și cadrelor didactice. Prin formatul de lucru al rețelei, bursele CEEPUS sunt acordate de către țara gazdă a mobilității, la nivelul național stabilit prin lege. În acest context, Ministerul Educaţiei din România, prin Oficiul Naţional CEEPUS, acordă anual un număr de 500 de luni de bursă pentru studenți și cadre didactice care sosesc în universități din România pentru stagii de studii și respectiv stagii de predare.

Studenții și cadrele didactice care sunt acceptaţi la universităţile solicitate din România primesc pe perioada mobilității la universitatea (gazdă) românească mai multe facilităţi, printre care se află o bursă lunară (pentru studenți la licență sau studii de masterat, dar și pentru cadre didactice, respectiv asistenţi, lectori, conferenţiari şi profesori universitari), dar și cazare gratuită în cămine studenţeşti sau în alte spaţii universitare amenajate în acest scop, ori acoperirea cheltuielilor de laborator legate de realizarea programului de studii şi cercetare sau acoperirea cheltuielilor legate de serviciile medicale.

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de

Mai multe »