Prelegere Fulbright online la Masteratul de Studii Americane

Respectând tradiția activităților cu invitați internaționali și profitând de experiența acumulată în pandemie, semestrul al doilea al anului universitar 2021/2022 a readus în prim plan, în cadrul programului de master de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie, întâlnirile online ale unor foști lectori Fulbright în România cu studenții actuali ai programului de profil de la Universitatea de Vest din Timișoara.

Astfel, pe data de 3 martie 2022, cursul de Literatură etnică americană al prof. dr. Cristina Chevereșan, director al programului și Ambasador Fulbright al UVT, a găzduit o prezentare susținută de dna Courtney-Sophia HENRY, lector Fulbright 2018/2019, care actualmente locuiește și predă în Brazilia. Subiectul a fost Native-Americanness in Contemporary U.S.A. A Practical Case Study (4.03), iar prezentarea a fost urmată de o discuție de grup.

Activitatea desfășurată prin intermediul platformei Google Meet a fost deosebit de apreciată de participanții care au avut ocazia să interacționeze cu un profesor internațional cu experiență de primă mână în domeniul studiat.