Practica de specialitate a studenților geografi la București – Studiul geografic al spațiului urban ărin aplicații practice de teren

Săptămâna 17-21 Octombrie 2022 a fost rezervată în cadrul Departamentului de Geografie de la Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie, practicilor de specialitate aferente semestrului I. Acestea sunt discipline de studiu distincte în cadrul planurilor de învățământ, care formează competențe practice în rândul studenților, alături de priceperi și deprinderi de analiză geografică pe teren în spații laborator distincte. Între acestea, municipiul București rămâne continuu un spațiu fertil de analiză și învățare dedicat studenților din anul al II-lea de la programul de studii Geografie și, respectiv, Planificare teritorială. Aplicațiile au vizat cunoașterea și înțelegerea moștenirii culturale și politice reflectate în peisajul urban, a funcționalității și structurii spațiului urban specific orașelor metropolă, a principalelor probleme cu care se confruntă orașul contemporan și a aprofundării proceselor particulare dinamicii spațiului urban. Alături de observațiile participative pe teren și de cartările tematice conforme cu obiectivele specifice disciplinei, studenții au avut posibilitatea de a înțelege complexitatea proceselor din cadrul habitatului urban și prin vizite la Muzeul Național Cotroceni, la Muzeul Grigore Antipa, la Muzeul satului D. Gusti și la Televiziunea Română, unde pentru prima dată participanții au avut ocazia de a vizita studiourile TVR și, implicit studioul de unde a fost transmisă în direct Revoluția din Decembrie 1989, care avea să contureze un nou orizont dezvoltării socio-economice și culturale pentru România. Principalele trasee de investigare a spațiului urban au fost după cum urmează: Gara de Nord – Piața Unirii – Piața Universității; Calea Victoriei – Piața Constituției; Parcul Carol – Palatul Parlamentului; Cartierul Primăverii – Zona de Nord a Bucureștiului (Noul Cartier de afaceri și zona Promenada Mall); Arcul de Triumf – Parcul Herăstrău – Piața Presei Libere. Ziua a patra a fost destinată investigațiilor și cartărilor individuale de teren, studenții lucrând pe grupe și având ca sarcină distinctă identificarea obiectivelor discutate pe teren și contextualizarea geografică și culturală a acestora. De asemenea, aceștia au avut de aprofundat procese cum sunt dinamica peisajului urban, contrastele fizionomice și funcționale, terțiarizarea spațiului urban, dinamica imobiliară și dezvoltarea structurilor urbane la nivel de micro-scară, dinamica serviciilor și a transportului urban, rolul activităților/instituțiilor de media în dezvoltarea locală, regională și națională, peisajul urban din perspectivă socio-culturală. Metodele de cercetare aplicate pe teren au fost: observația participativă, metode calitative prin conversații personale cu rezidenți și reprezentanți ai instituțiilor vizitate, cartarea tematică, studii de caz etc. În cadrul activităților de teren, un rol important pentru informarea studenților l-a avut și suportul didactic/caietul de practică intitulat Studiul geografic al spațiului urban prin aplicații practice de teren. Evaluarea activităților de teren s-a realizat printr-un colocviu tematic susținut de studenți și cadrele didactice coordonatoare în incinta Muzeului satului D. Gusti. Activitățile practice desfășurate au fost deosebit de bine apreciate de către studenți, aspect ilustrat de interesul acestora pentru toate activitățile didactice și de cercetare propuse, participanții considerând că aplicațiile practice de teren, indiferent de spațiul laborator în care acestea se pot aplica, sunt decisive în instruirea formativă și în asigurarea obiectivă a competențelor studenților pentru inserția cu succes pe piața muncii după absolvirea studiilor. Mai mult decât atât, studenții au salutat în mod deschis dimensiunea formativă a instruirii, care este fundamentală în pregătirea acestora și care completează cu succes instruirea teoretică prilejuită de cursurile teoretice și de activitățile conexe desfășurate în sala de curs. Pentru reușita acestei practici menționăm și suportul oferit de  Conducerea Universității de Vest din Timișoara și, respectiv, a Facultății de Chimie, Biologie, Geografie, activitățile fiind coordonate de către Lect. univ. Dr. Sorin Pavel și Lect. univ. Dr. Ioan Sebastian Jucu.