Politologul Ioan Stanomir, la UVT: discuții provocatoare, pe teme actuale

Universitatea de Vest din Timișoara vă invită joi, 10 noiembrie, ora 18:00, în A01, la un nou eveniment din îndrăgita serie de conferințe „La UVT, Cultura este Capitală!”.

Invitatul serii este criticul literar, publicistul și politologul Ioan Stanomir, care ne propune o temă provocatoare și foarte relevantă pentru vremurile actuale: Cehov și cealaltă Rusie.

Așa cum v-am obișnuit, conferința va fi moderată de Mircea Mihăieș, critic literar, eseist și publicist.

Ioan Stanomir este profesor universitar la Facultatea de Ştiinţe Politice a Universităţii Bucureşti. A studiat dreptul şi literele la Universitatea din Bucureşti. Este doctor în drept al Universităţii din Bucureşti.

Evenimentul este inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș. Acest eveniment este organizat cu sprijinul partenerului #CTP România.

Vă așteptăm cu drag!