Perspective asupra circulației ideilor, cu Delia Ungureanu

Miercuri, 19 octombrie, ora 18:00, continuăm seria „La UVT, Cultura este Capitală”, cu o conferință despre circulația ideilor în literatura mondială și în cinematografie, o perspectivă oferită de invitata noastră: profesorul universitar Delia Ungureanu.

Delia Ungureanu este director asociat al Institutului de Literatură Mondială al Universităţii Harvard și conferențiar universitar de Teorie Literară în cadrul departamentului de Studii Literare al Facultății de Litere București.

Evenimentul se va desfășura în sala A01 și va fi moderat de criticul literar Mircea Mihăieș.

Conferința „O perspectivă asupra circulației ideilor în literatura mondială și în cinematografie” face parte din Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș.