Percepția tinerilor asupra problemelor de mediu

În cadrul proiectului „Rețea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră” (RoS-NET2) a fost organizat un workshop în care au fost dezbătute probleme de mediu: reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, alimentarea eficientă cu apă, tratarea și refolosirea apei, managementul eficient al deșeurilor, reutilizarea și reciclarea acestora, protejarea biodiversității, respectiv arii protejate de tipul Natura 2000. Toate aceste concepte au fost prezentate, explicate și dezbătute de către echipa proiectului și cei 44 de studenți participanți la workshop. Studenții au conștientizat necesitatea educației în domeniul protecției mediului, au participat la dezbateri ilustrând situații concrete în care fiecare persoană poate interveni în direcția eliminării risipei și în implementarea unor măsuri care să conducă la o dezvoltare sustenabilă a societății. În percepția studenților, cele mai presante probleme de mediu sunt: lipsa unui sistem de gestionare a deșeurilor, schimbările climatice, respectiv poluarea apei împreună cu epuizarea resurselor de apă. De asemenea, studenții și-au exprimat îngrijorarea față de aceste subiecte, față de lipsa/neaplicarea măsurilor legislative menite să conducă la un angajament ferm din partea fiecărei persoane pentru protejarea mediului înconjurător.

Probleme similare au fost abordate și într-o sesiune de formare la care au participat elevi de la Liceul Tehnic din Bor (Serbia). Percepția elevilor asupra problemelor de mediu este similară cu cea a studenților. Și elevii au conștientizat lipsa educației în domeniul protecției mediului și a măsurilor necesare pentru a schimba obiceiurile populației astfel încât să acționeze in direcția protecției mediului. Elevii au fost informați și asupra ofertei Universității de Vest din Timișoara  în ceea ce privește programele de studiu de licență, master și doctorat care asigură accesul tinerilor la o carieră în domeniul protecției mediului. Participarea unor studenți voluntari originari din regiunea Bor a Serbiei la acest eveniment a facilitat dialogul cu elevii și le-a permis acestora să se informeze și asupra modalităților prin care absolvenții de liceu din Serbia pot accede la studii universitare în România, respectiv asupra a tot ceea ce înseamnă a fi studentul la Universitatea de Vest din Timișoara.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »