Pepiniera Bergman la UVT

La finalul lunii mai, coridoarele din Pestalozzi au fost invadate de oameni micuți și mulți, pregătiți de orice aventură le oferă ziua de grădiniță: cu cizme, polare, rucsaci, pălării și șepci de soare.

Bergman – Nature Kindergarten este o grădiniță construită pe conceptul Nature Kindergarten, cu abordare holistică asupra educației și dezvoltării umane. Acest concept pleacă de la premisa că mediul înconjurător este cel mai bun educator și că cei mici pot învăța folosind materiale naturale.

Și da, această grădiniță chiar există și este amplasată la liziera Pădurii Verzi din Timișoara, astfel încât oamenii mici au cea mai bună sală de clasă din lume, de două ori pe săptămână: pădurea!

Iar într-una din zile, au vrut să vadă trei dintre meseriile cele mai apropiate de ceea ce învață ei deja prin joacă pură și copilărească: Chimia magicienilor, Geografia Pământului pe care stăm și Biologia plantelor și animalelor dragi.

Și au venit în Pestalozzi…

Emoțiile profesorilor au fost similare cu cele ale începutului de an universitar, când fețe necunoscute intră în școală, iar în ochii lor se citește o curiozitate mare și așteptări la care nu știe nimeni dacă este destul de pregătit să facă față.

Fiind aproape 50 de copii, au fost organizați pe trei grupe, corespunzând cu cele trei domenii ale facultății: chimie, biologie, geografie.

Laboratorul de chimie a fost organizat de drd. Alexandru Pahomi. Acolo oamenii mici au asistat la cele mai interesante experimente posibile, au răspuns și au pus întrebări. Au văzut pentru prima dată magia din povești: explozii vulcanice, apă care se colorează și-apoi din nou devine transparentă. Cuvintele “Magie! E magieee!!” au răsunat din gura oamenilor mici pe tot parcursul experimentelor, iar Alexandru este clar un Maaagiiiciiian!

În Laboratorul de geografie organizat de lect. dr. Ionuț Zisu, oamenii mici au recapitulat cele 3 straturi ale pământului, apoi au survolat sistemul solar. Vulcanii au fost evident vedeta, până când discuția a ajuns la dinozauri, care categoric, au devenit subiectul preferat. Oamenii mici au fost și ei profesioniști cu privire la speciile de dinozauri pe care deja le cunosc.

În Laboratorul de biologie oamenii mici au aflat despre ce înseamnă (o parte din) meseria de biolog. Au aflat cum se prind fluturii și apoi sunt eliberați, cum arată ghearele unui vultur negru și de ce buha este cea mai puternică bufniță. Printre coarne de cerb carpatin, vulpi, țestoase, scoici gigante și cranii de lup, lect. dr. Milca Petrovici a aprins luminițe în ochii oamenilor mici, care au văzut poate pentru prima dată cum arată cu adevărat corbul păcălit de vulpe.

La plecare oamenii mici au primit cadouri din partea studenților care tocmai s-au întors din practica de la mare: punguțe cu câte 5 specii de scoici, adunate cu drag de pe Grindul Chituc și un card care le va aminti că la vârsta de 2-3-4-5 ani au fost mini-studenți la UVT.

Autocarul cu oamenii mici a plecat iar facultatea și-a reluat încet cotidianul, cu studenți grăbindu-se la cursuri și voci explicând din săli cu uși închise. Pe coridoare, a mai plutit un timp în aer un miros blând și cald de copilărie cu codițe, întrebări naive, rucsaci mici de tot cu unicorni, răspunsuri sincere și… șepci cu dinozauri.

Bergman, grădinița oamenilor mici cu cizme și salopete veșnic murdare de noroi, mirosind a pădure… la UVT

Din mărturiile studenților voluntari la activitate:

Niciodată nu ești prea mic să înveți cât de frumoase sunt științele naturii. Pentru mine a fost o zi începută cu zâmbetul pe buze la gândul că, peste câțiva ani, copii pe care i-am cunoscut azi vor avea aceeași dragoste pentru natură pe care o avem noi ” – Alexandra Nastasie, anul II Biologie

Mă bucur că le-am putut arăta facultatea și ce face un biolog, geograf sau chimist, într-un mod interactiv pentru ei ” – Hotnogu Nicole, anul II Biologie

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »