Omagiu personalității lui Lucian Blaga

Vineri, 18 iunie 2021 s-a desfasurat simpozionul național online „Lucian Blaga – om de cultură și educator al conștiinței naționale”, dedicat omagierii personalității lui Lucian Blaga, eveniment organizat cu ocazia împlinirii a 126 ani de la nașterea si a 60 de intrarea în eternitate a omului de cultură român.

Organizatorii evenimentului au fost: Universitatea de Vest din Timișoara, reprezentată de Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării, Colegiul Național „Gheorghe Șincai” din București și Școala Gimnazială nr. 2 din București, în parteneriat cu: Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, reprezentată de Facultatea de Studii Europene, Universitatea din București, reprezentată de Facultatea de Filosofie, Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Satu-Mare, Asociația de părinți a Colegiului Național „Gheorghe Șincai” din București, Editura Universitară București și Casa Corpului Didactic București.

În cadrul evenimentului a fost lansată lucrarea colectivă „Ultimul Blaga” (coordonatori: Florin Lobonț, Marian Vasile și Valeriu Sofronie), lucrare apărută la Editura Universitară București, reunind 23 de autori din țară și din afara țării.

Moderatorul luărilor de cuvânt și a discuțiilor a fost prof. univ. dr. Florin Lobonț. Au prezentat scurte introduceri în eseurile din cuprinsul volumului o parte dintre autorii lucrării: Giancarlo Baffo, Rainer Schubert, Ioan Biriș, Daniel Cristea-Enache, Alexandru Petrescu, Monica Stan, Valeriu Sofronie, Marian Vasile, Dan Carbarău, Daria Mușat, Alexandru Anastasiu și Ștefan Lacataș.

Simpozionul și-a propus și a reușit să aducă la masa ideilor profesori din învățământul universitar și preuniversitar românesc preocupați de opera și activitatea lui Lucian Blaga. Convinși că nicio operă de interpretare nu poate epuiza complexitatea unei creații, că fiecare mare operă, cum este și cea blagiană, se redefinește pe cadranul Prezentului, organizatorii au întărit convingerea că în spațiul academic românesc actual există filoane a căror exploatare ar putea deschide noi perspective asupra operei cărturarului și educatorului de conștiință națională Lucian Blaga.

Materialul de prezentare: https://spark.adobe.com/video/1omYZnc3jmzmX