O săptămână de intercomprehensiune în sistem intensiv la UVT, cu participanți din șase țări ale alianței UNITA

La Universitatea de Vest din Timișoara a debutat programul intensiv mixt dedicat intercomprehensiunii limbilor romanice, care prilejuiește prezența vreme de o săptămână la UVT a douăzeci și doi de studenți din cinci universități ale alianței UNITA: Università degli Studi di Torino, Université Savoie-Mont Blanc, Université de Pau et des Pays de l’Adour, Universidad de Zaragoza, Politécnico da Guarda, Universidade da Beira Interior.

Activitățile ce acoperă larga paletă a intercomprehensiunii vor fi susținute de cinci profesori ai Facultății de Litere, Istorie și Teologie, precum și de profesori de la cele două universități partenere: Elisa Corino, Sandra Garbarino, Roberto Merlo, de la Universita degli Studi di Torino, și Geraldine Lesparre, de la Universite de Pau et des Pays de l’Adour, toți specialiști cu notorietate ai metodei intercomprehensiunii.

Dat fiind faptul că în acest an Timișoara este Capitală europeană a culturii, tematica a fost gândită în ocurență cu acest context: patrimoniul cultural.  Parteneriatul cu Muzeul Satului Bănățean și cu Muzeul Național al Banatului îi aduce astfel pe studenții participanți în ipostaza de a exersa intercomprehensiunea în cadre neformale. Deja bucurându-se de apreciere în mass-media, programul Erasmus+ finanțat de Uniunea Europeană de tip Blended Intensive Program (BIP), Intercomprehension for Language for Specific Purposes. Cultural Heritage, se va desfășura astfel nu doar în sălile de curs ale universității, ci și în spații muzeistice.