O primăvară plină de evenimente la FMT

Primăvara acestui an a avut parte de o mulțime de evenimente artistice prezentate de studenții și profesorii Facultății de Muzică și Teatru, de la concerte, workshop-uri, olimpiade și concursuri.

Orchestra Facultății de Muzică și Teatru a fost prezentă de două ori pe scena Filarmonicii „Banatul”, cu două concerte sub bagheta dirijorală a lui Sebastian Felea, cadru didactic la FMT. În program s-au regăsit concerte instrumentale, din lucrările lui Wolfgang Amadeus Mozart, Jan Antonín Koželuh și Henri Tomasi, soliști: Maksym Borinov Dora Lăpuște Radu Țaga, iar în partea a doua a concertului – arii din opere de Mozart, Verdi, Dvořák, Puccini, avându-I ca soliști pe studenții Clarissa Gherghe Roxana Nica Maria Boldan Marina Santrač și Emanuele Nori.

Un alt eveniment remarcabil prezentat la Filarmonica „Banatul” a fost Medalionul muzical Béla Bartók, un recital de pian sub titulatura „Familii de muzicieni” susținut de familia Mihăilescu profesorii Manuela-Iana Mihăilescu și Dragoș Mihăilescu, alături de cei doi copii ai lor, de asemenea pianiști, Dinu Mihăilescu și Ioan Mihăilescu, precum și percuționiștii Doru Roman și Amelia Trifu.

Organizat de către Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara în parteneriat cu Universitatea de Muzică din Stuttgart, un alt eveniment extraordinar a fost ”Arta viorii”, 14 violoniști din România, Germania și Israel interpretând integrala duetelor compuse de Luciano Berio, unul dintre cei mai reprezentativi compozitori ai secolului 20. Acest concert a reprezentat  episodul de încheiere al Workshopului „Luciano Berio”, organizat la Timișoara, cu artiștii Nurit Stark (Israel), asist. univ. drd. Vlad Popescu, Malin Grass (Germania), Daniela Godea, Inga Godea, Annika Spegg (Germania), Dora Lăpuște, Eunice Băhnaru, Luise Kallmeyer (Germania), Dora Marchiș, Robert Rulke (Germania), Sebastian Manning, Lois Muntean.

La Filarmonica din Arad a fost prezentat în data de 21 aprilie „Oratoriul Bizantin de Paști”, cu participarea studenților FMT Victor Aciocârlănoaiei și Denisa Bădăi, alături de profesorii/soliștii Silvia Sorina Munteanu și Cristian Ardelean.

În această primăvară, în lunile martie și aprilie au avut loc și concursurile vocaționale adresate elevilor, concursurile fiind menite să încurajeze creația artistic și să atragă noi candidați la Universitatea de Vest. Astfel, au fost organizate concursurile de Interpretare academică a muzicii tradiționale (având premianți din Baia Mare, Brașov, Târgu Jiu, Mătăsari, Timișoara și Pancevo – Serbia), Concursul Național de Muzică „ArtsOn” și Concursul de creație teatrală.

În perioada 18 – 30 aprilie 2022, la Timişoara s-au desfăşurat patru Olimpiade Naţionale de Arte: Olimpiada Naţională de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale, Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor, Olimpiada Naţională de Coregrafie şi Olimpiada Naţională de Arta Actorului, în acre au fost implicați profesori și decanul Facultății de Muzică și Teatru, prof. univ. dr. Violeta-Simona Zonte. „Olimpiada Națională de Arta Actorului” a avut ca și câștigătoare a premiului I pe trupa Colegiului de Artă „Ion Vidu” din Timișoara, elevi coordonați în activitatea lor de profesorii Mirela Puia, Cătălin Ursu și Raul Bastean.

Pe parcursul lunilor martie și aprilie s-au reluat și concertele organizate în Aula Bibliotecii universitare, sub titulatura „Muzica de la ora 12”, unde au prezentat momente muzicale studenții claselor de instrumente și canto ale profesorilor Manuela Mihăilescu, Cristina Mălăncioiu, Aida Marc, Luminița Burcă, Maria Bodo, Mia Iuga, Simona Negru, Cristian Miclea, Felix Burghelea, Marius Manyov și Sorin Dogariu.

Studenții de la Actorie pregătesc spectacolele de final de an, iar între timp parte din ei joacă pe scenele Teatrului Național și a Teatrului German, în spectacolele de repertoriu. Studenții secției germane pregătesc un spectacol creat de Visiting Professor Niky Wolcz, din Germania, actor, regizor, coleg de predare cu Andrei Șerban la Columbia University (SUA). În această perioadă, dl. Niky Wolcz susține o serie de cursuri și ateliere de arta actorului, care se vor finaliza cu un spectacol la începutul lunii iunie, în cadrul acestui proiect UVT.

De asemenea, studenții germani au prezentat, în cadrul emisiunii în limba germană de la Radio Timișoara, sub coordonarea lect. univ. dr. Căpraru Ecaterina, poezii de Paște, atât pentru cel catolic, cât și pentru cel ortodox.

Hristos a înviat!