„Noi toți, împreună pentru copiii noștri” – proiect de încurajare a vaccinării copiilor

De Ziua Copilului 2021, Universitatea de Vest din Timișoara, alături de DSP Timiș și ISJ Timiș, dar și de cele mai importante instituții ale județului Timiș, s-au unit pentru binele copiilor, pentru binele nostru, al tuturor, într-un proiect de voluntariat pentru organizarea Maratonului vaccinării copiilor.

Din dorința de a oferi o alternativă copiilor, după ce aceștia au petrecut prea mult timp în casă, voluntarii s-au mobilizat și, astfel, s-a născut acest frumos proiect. La „Vineri 15”, două fluxuri de vaccinare, cu vaccin Pfeizer și Johnson and Johnson, au fost amplasate într-un ambient viu colorat, mulțumită implicării și efortului Facultății de Artă și Design din cadrul UVT.

INFO: La nivel național, toți copiii cu vârste cuprinse între 12 și 18 ani se pot vaccina în cadrul unui maraton de vaccinare organizat cu prilejul Zilei Copilului. Maratonul se adresează grupei de vârstă 16-18 ani, dar și grupei 12-15 ani, după ce săptămâna trecută Agenția Europeană a Medicamentului a aprobat vaccinul Pfizer și pentru această grupă de vârstă.