Noaptea Cercetătorilor – eveniment pentru minți curioase și pasionații de știință

Facultatea de Fizică a Universității de Vest din Timișoara i-a invitat, în 24 septembrie, pe cei pasionați și iubitori de fizică și științe ale naturii să ia parte la o nouă ediție a evenimentului european Noaptea Cercetătorilor. Promovat de Comisia Europeană prin proiectul cadru Horizon 2020, organizat la Timișoara de către UVT sub genericul „Opening Up Science”, evenimentul anual „Noaptea Cercetătorilor” a invitat publicul larg să participe la activități destinate minților curioase de toate vârstele – zone pline de jocuri, concursuri cu premii, experimente sau expoziții pentru stimularea creativității, a gândirii critice și a curiozității. În data de 24 septembrie, programul a fost desfășurat de către cercetători, inventatori și exploratori într-un mod interactiv, educativ și distractiv.

Anul acesta activitățile de la Universitatea de Vest din Timișoara s-au desfășurat în Amfiteatrul „Ioan Mihai” și la ExperimentariumTM. Participarea la toate activitățile a fost gratuită și supusă regulilor de respectare a siguranței medicale.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Programul organizat de Universitatea de Vest din Timișoara în cadrul Nopții Cercetătorilor 2021 include activități uimitoare din domenii diferite ale științei, acompaniate de magistralele prelegeri susținute de voci importante ale științei: cosmonautul Dumitru Dorin Prunariu, singurul român care a zburat în spațiul cosmic, domnul Marius Ioan-Piso, directorul Agenției Spațiale Române (ROSA), binecunoscutul fizician și cercetător Cristian Presură sau domnul Ioan Dăncuș, de la ELI-NP”.

În cadrul evenimentului din 24 septembrie au mai conferențiat și Nichita Cristian, alături de Mircov Vlad, de la CMR Banat Crișana, respectiv Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Timișoara, dar și Adina Rău, de la Observatorul Seismologic din Timișoara.

Tot în cadrul evenimentului s-au premiat câștigătorii concursului de creație grafică cu tematică științifică intitulat „De la stele către centrul Pământului”, lucrările fiind expuse în Holul Mare al UVT. Tot aici, participanții la eveniment au putut vizita standurile facultăților UVT.

În plus, organizatorii au propus publicului, în data de 25 septembrie, Târgul Științescu și Prietenii, găzduit de Observatorul Seismologic din Timișoara și organizat în cadrul proiectului  RecoNnect.

Au avut loc experimente, activități practice, jocuri creative, artă digitală, observații pe discul solar și tururi ghidate ale Observatorului Seismologic.

Evenimentul Noaptea Europeană a Cercetătorilor din 2021 și-a propus să celebreze știința, cea care a facilitat progresul și deschiderea lumii. Dacă anul 2020 poate fi definit prin cuvântul „Lockdown”, sperăm să definim anul 2021 prin conceptul „Opening Up”, chiar dacă încă epidemia impune aplicarea de restricții. Atribuim cercetării o contribuție semnificativă pentru întoarcerea la normalitate. Niciodată în istoria umanității impactul științei asupra vieții noastre nu a fost mai clar și mai rapid. Subliniem astfel rolul cheie pe care îl va juca cercetarea într-o recuperare sustenabilă post-Covid, un proces care va permite societăților să avanseze către un viitor mai curat, mai durabil, neutru din punct de vedere al „amprentei carbonului”.

Prin „Opening Up Science” înțelegem și ce înseamnă încrederea publicului în știință, o responsabilitate mai mare pentru cercetători de a comunica și de a se deschide publicului. Noaptea Cercetătorilor, cea mai mare manifestare de știință destinată publicului larg din România, este un exemplu de bune practici prin care evidențiem importanța angajamentului public și a educației științifice ca elemente vitale pentru a face știința mai atractivă și pentru a-i motiva pe tineri să își dorească o carieră în cercetare.

La nivel național, cele șase universități din Iași, Timișoara, Craiova, Constanța și Sibiu, care fac parte din consorțiul „Opening Up Science”, au desfășurat activități comune, alături de mari instituții de cercetare din România, universități din București, Suceava, Galați sau Cluj, Federația Fundațiile Comunitare din România și Fundația Comunitară București, reunite în consorțiul ReCoN-nect – The Green Deal.

La nivelul Uniunii Europene, Noaptea Europeană a Cercetătorilor se înscrie în seria Acțiunilor Marie Sklodowska-Curie din proiectul cadru Horizon 2020. Evenimentul #OpeningUpScience este finanțat prin H2020-MSCA-NIGHT-2020bis, contractul 101036006.

Evenimentul Noaptea cercetătorilor de la Universitatea de Vest din Timișoara a fost organizat cu sprijinul Librăriei Cărturești din Timișoara. Partenerul media al evenimentului a fost UVT-TV.

Partenerii naționali ai evenimentului: British Council, Ambasada Franței în România,  Institutul Francez din România, EU Direct și Asociația pentru Ecologie și Dezvoltare Durabilă.

Detalii suplimentare și programul complet pe pagina web specializată și social-media.

Contact Opening Up Science:

Conf. univ. dr. Mihail Lungu, decanul Facultății de Fizică a UVT, e-mail: mihail.lungu@e-uvt.ro, tel. 0745604078.