Noaptea Cercetătorilor 2020 – Timișoara

Eveniment anual, „Noaptea cercetătorilor” are loc în aceeași zi, în peste 350 de orașe europene, pentru a sărbători cunoașterea, descoperirile și beneficiile cercetării. Activitățile sunt derulate cu finanțarea Uniunii Europene, prin programul Orizont2020, de către un consorțiu al celor mai prestigioase universități românești și institute de cercetare, printre care și Facultatea de Fizică a Universității de Vest din Timișoara.

Scopul principal este de a aduce împreună cercetătorii şi publicul larg, de a permite interacţiunea cu ştiinta şi cercetătorii într-un cadru relaxat şi prietenos. Unul dintre mesaje este de a arăta că cercetătorii sunt oameni obişnuiţi cu o meserie neobişnuită, ce contribuie la dezvoltarea comunităţilor prin ceea ce fac zi de zi.

Din program fac parte activități cu caracter științific, transmise online, prelegeri ale unor personalități științifice din România, prezentări din partea facultăților UVT, „science café”-uri cu specialiști de la Facultatea de Fizică, precum și o tombolă cu premii (marea extragere pe baza formularelor de înscriere completate de participanti pe pagina de internet a evenimentului – https://noapteacercetatorilor.uvt.ro/)

Activitățile vor putea fi urmărite online în 27 noiembrie, începând cu ora 15.00 pe