Monitorizarea poluării mediului în zona Moldova Nouă

La începutul lunii februarie, cei mai tineri membri ai echipei de implementare a proiectuluiRoS-Net2 – „Rețea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră” au participat la o campanie de colectare a probelor de apă, sediment și sol cu scopul de a monitoriza poluarea din zona Moldova Nouă. S-au realizat măsurători in situ pentru determinarea unor parametri fizico-chimici și, așa cum prevăd protocoalele de lucru stabilite în cadrul proiectului, pentru determinarea concentrației metalelor grele, probele prelevate au fost trimise la Institutul de Mine și Metalurgie din Bor care este partener în acest proiect.

Au fost vizitate localitățile Moldova Veche, Pojejena, Socol, Coronini și Măcești pentru prelevarea probelor din ape curgătoare și din fântâni și, cu această ocazie s-au purtat discuții cu localnicii despre calitatea apei potabile, poluarea din zonă și despre modul în care aceasta afectează sănătatea oamenilor.

În cadrul Laboratoarelor de Cercetări Avansate de Mediu ale Universității de Vest din Timișoara au fost realizate determinări microbiologice și de toxicitate pe probele colectate, respective au fost testate unele metode de remediere. La realizarea acestor cercetări au fost implicați și studenți voluntari care au teme ale lucrărilor de licență și disertație inspirate din direcțiile de cercetare abordate în cadrul proiectului.

Rezultatele determinărilor experimentale vor fi utilizate pentru realizarea unei hărți de monitorizare a poluării mediului din zona Moldova Nouă, zonă poluată de praful care se ridică de pe iazul de decantare Boșneag-Tăușani, în special în perioada din an când vântul Coșava suflă cu putere. Monitorizarea zonei poate să ne ofere informații cu privire la eficiența măsurilor de ecologizare a zonei.