Monitorizarea calității apei și solului în zona fostei exploatări miniere de la Moldova Nouă

În perioada 2019-2021, o echipă de cadre didactice, asistenți de cercetare și doctoranzi ai Facultății de Chimie, Biologie, Geografie, din cadrul Universități de Vest, a implementat proiectul RORS 337 „Reţea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră România – Serbia” („Romania Serbia NETwork for assessing and disseminating the impact of copper mining activities on water quality in the cross-border area”, e-MS no. RORS-337), finanțat prin programul Interreg – IPA CBC Romania – Serbia Programme. Acest proiect avea ca obiective principale evaluarea calității apei din regiunea de exploatare minieră din zona transfrontalieră România – Serbia, propunerea de metode de remediere și bioremediere a zonelor poluate, dar și promovarea educației în domeniul protecției mediului.

Rezultatele obținute au condus la crearea unei baze de cunoștințe (http://www.elearning-chemistry.ro/rosnet2/knowledge-base/) în care s-au inclus nu doar rezultatele obținute în urma proiectului, dar și informații referitoare la implicațiile și impactul industriei miniere asupra mediului înconjurător. Baza de cunoștințe este actualizată continuu cu informații care sunt obținute în perioada de sustenabilitate a proiectului.

Deși proiectul s-a finalizat în septembrie 2021, echipele de cercetare continuă monitorizarea calității mediului din zona transfrontalieră România – Serbia, mai exact regiunile miniere din Moldova Noua (Ro) și Bor (Se). Cea mai recentă campanie de colectare de probe a avut loc în data de 19.05.2022 în regiunea Moldova Nouă, de unde echipa FCBG a prelevat probe de sol, apa și sediment. Înainte de a fi transportate în laborator, probele au fost analizate din punct de vedere fizico-chimic, astfel că diferiți parametri precum pH, turbiditate, oxigen dizolvat, conductivitate, etc., au fost analizați la fața locului, în teren.  Ulterior, probele au fost prelucrate și analizate în cadrul Laboratoarelor de Cercetări Avansate de Mediu (LCAM – http://www.elearning-chemistry.ro/lcam1/) din cadrul UVT, unde au fost efectuate teste de ecotoxicologie și bioremediere, precum și analize microbiologice.

O parte din probele prelevate sunt trimise în Serbia, la Institutul de Minerit și Mineralogie din Bor, unde vor fi identificate metalele grele și va fi determinată concentrația acestora în fiecare probă.

Eforturile comune ale echipelor din România și Serbia au condus la obținerea de rezultate palpabile privind calitatea mediului din zonele miniere de exploatare a cuprului, evidențiind necesitatea implementării pe viitor a unei industrii miniere sustenabile, care să asigure sănătatea mediului înconjurător și a oamenilor deopotrivă.