Miercurea de știință cu Mădălin Bunoiu și invitații săi

Tema dialogului de miercuri, 29 mai, alături de invitatul Bogdan Tulbure, se va concentra în jurul întrebării: Cum se face că unii dintre noi sfârșesc singuri printre 8 miliarde de semeni?
Cartea care va sta la baza discuției este „Singurătatea. Boala nerecunoscută”, de Manfred Spitzer, Editura Humanitas, 2023. Traducere de Andra‑Octavia Drăghiciu și Alexandra Furnea.

„Imaginați-vă că ar exista o boală care s-ar manifesta tot mai des și ar provoaca dureri cronice – o maladie contagioasă, încă necercetată de oamenii de știință, care s-ar răspândi atât de rapid încât nu am avea timp să ne imunizăm împotriva ei, și care ar fi clasificată drept una dintre cele mai frecvente cauze ale mortalității în lumea occidentală. O boală care favorizează apariția altor suferințe, de la răceli, depresie și demență la infarct, accident vascular cerebral și cancer. Această boală ar fi, prin urmare, un factor important de risc pentru apariția altor maladii cu incidență crescută și fatale. În același timp ar fi înșelătoare, deoarece mulți dintre cei afectați nici nu ar ști că suferă de ea. Această boală chiar există, și se numește singurătate“.

Miercurea de știință cu Mădălin Bunoiu și invitații săi este un eveniment organizat de Editura Humanitas în parteneriat cu Universitatea de Vest din Timișoara, librăria independentă La Două Bufnițe și Office people.

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de

Mai multe »