Matei Vișniec în conferință la UVT: „Europa Est-Vest: atât de aproape și atât de departe”

Pe data de 4 iunie 2024, avem deosebita plăcere de a vă invita la conferința „Europa Est-Vest: atât de aproape și atât de departe”, unde îl vom avea ca invitat special pe Matei Vișniec. Evenimentul va avea loc în Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara, începând cu ora 18:00.

Un autor precum Matei Vișniec nu are nevoie de foarte multe introduceri. Poet, dramaturg, jurnalist și romancier, el este un om care a crezut mereu în forța cuvântului și în rezistența culturală. Opera sa, recunoscută internațional, reflectă un angajament profund față de valorile culturale și umane, oferindu-ne perspective inedite asupra lumii contemporane.

Vă invităm la o seară de excepție, în care vom intra în dialog cu Matei Vișniec și cu moderatorul conferinței, Mircea Mihăieș. Se anunță o discuție între oameni curajoși, cărora nu le e frică să înfrunte contradicțiile pentru a ajunge la adevăr. Dezbaterea va aborda teme de actualitate și va explora tensiunile și sinergiile dintre Europa de Est și Europa de Vest, oferindu-ne ocazia de a reflecta asupra identității și destinului european.

Vă așteptăm cu drag să participați la această întâlnire deosebită și să contribuiți la dialogul cultural dintre Est și Vest, într-un cadru academic de înaltă ținută. Evenimentul a fost realizat cu ajutorul partenerilor noștri: BRD Groupe Societe Generale, Linde și KissFM.

Pentru a participa, vă rugăm să vă înscrieți cu ajutorul acestui FORMULAR.

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de

Mai multe »