”Master Your Digital Future” – program de pregătire a tinerilor pentru un viitor digitalizat

În această lume nouă, studenții au nevoie de un sistem educațional care să îi pregătească în mod concret pentru piața muncii din sectorul IT&C. Principalul obiectiv al proiectului  ”Master Your Digital Future”  este de a-i familiariza pe studenții facultăților de profil cu ceea ce reprezintă job-urile viitorului și de a-i susține în accesarea setului de abilități necesare pentru ele.

“Master Your Digital Future” este un proiect prin care studenții facultăților din zona IT&C sunt invitați la un proces de consultare, care să evidențieze viziunea, prioritățile și aspirațiile lor pentru un viitor digitalizat. Studenții vor avea ocazia de a propune modificări ale legislației în vigoare, iar cele mai relevante propuneri vor fi premiate cu internshipuri la companii IT de top din România.

Inițiatorii propunerilor câștigătoare vor fi invitați la Conferința Plenipotențiarilor, ce va avea loc în perioada 26 septembrie – 14 octombrie. În cadrul evenimentului, aceștia vor avea oportunitatea de a-și prezenta punctul de vedere cu privire la îmbunătățirea sistemului educațional din România.

Au fost alese trei centre universitare pentru evenimente de prezentare a proiectului, respectiv Cluj-Napoca, Timișoara, București, dar proiectul se adresează studenților din toata tara, care vor fi abordați prin intermediul rețelelor sociale și al organizațiilor studențești.

La Timișoara evenimentul va avea loc joi, 26 mai și va fi găzduit în Aula Magna „Ioan Curea” a UVT, unde vor fi invitați studenții următoarelor facultăți:

• Facultatea de Matematică și Informatică (UVT)
  • Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor – Specializare Informatică Economică (UVT)
  • Universitatea Politehnică Timișoara
  • Facultatea de Automatică şi Calculatoare