Lectori Fulbright online la Masteratul de Studii Americane

Respectând tradiția activităților cu invitați internaționali, semestrul al doilea al anului universitar 2020/2021 a debutat, în cadrul programului de master de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie, cu o serie de întâlniri online ale unor foști lectori Fulbright în România cu studenții actuali ai programului de profil de la Universitatea de Vest din Timișoara. Astfel, cursul de Literatură etnică americană al conf. dr. Cristina Chevereșan, director al programului și Ambasador Fulbright al UVT, a găzduit prezentări și dezbateri cu invitați și subiecte ofertante: Courtney-Sophia HENRY (lector Fulbright 2018/2019) – On Being a Native-American in Contemporary America (26.02) și On Indigenous Folklore and Storytelling (12.03) și Monica CURE (lector Fulbright 2018/2019, diaspora românească) – (African-American) Identity and Race in Gwendolyn Brooks’ Poetry.

Activitățile desfășurate prin intermediul platformei Google Meet au fost deosebit de apreciate de participanții care s-au implicat activ în dialog. Inițiativele de acest gen vor continua în cadrul programului de Studii Americane pe parcursul lunilor următoare, drept exemplu de bune practici și colaborare internațională eficientă și motivantă, atât pe parcursul pandemiei, care a restricționat deplasarea fizică a lectorilor americani la UVT, cât și dincolo de provocările impuse de această perioadă ieșită din comun.