Lansarea volumului ”Corpus Related Digital Humanities: lnterdisciplinary Micro Perspectives” (EUV) în cadrul Bookfest Timișoara

Centrul de cercetare CODHUS (Centre for Corpus Related Digital Approaches to Humanities), afiliat Facultății de Litere, Istorie și Teologie din cadrul UVT, lansează primul volum din seria SPOR (Science Popularization Reports) la Editura Universității de Vest, colecția „Biblioteca de cercetare”. Prin această serie coordonată de Mădălina Chitez, Roxana Rogobete și Loredana Bercuci, CODHUS își propune să disemineze și să popularizeze metodele și instrumentele utilizate în diferite studii de caz din sfera digital humanities, iar prezentul volum este primul din România care coagulează inițiative de cercetare din acest domeniu. Intitulată Corpus Related Digital Humanities: Interdisciplinary Micro Perspectives (Lingvistica de corpus în digital humanities: micro-perspective interdisciplinare) și editată de Mădălina Chitez, Roxana Rogobete, Loredana Bercuci, Andreea Dincă, Raluca-Andreea Petruș, publicația este bilingvă (română-engleză) și conține 13 studii realizate de cercetători cu experiență sau studenți care și-au desfășurat activitatea de practică ori voluntariat în cadrul CODHUS. Fiecare capitol reflectă viziunea autorilor asupra utilizării metodelor digitale în cadrul anumitor componente ale științelor umaniste (lingvistica generală, literatura sau studiile culturale). Totodată, volumul demonstrează potențialul interdisciplinar pe care îl au cercetările care abordează astfel de metode, prin inserții referitoare la studiile politice, gaming, popular culture, studii de film, analiza discursului etc. Evenimentul prin care CODHUS debutează cu SPOR a avut loc joi, 31 martie 2022, la ora 15:00, în cadrul Bookfest Timișoara, fiind organizat cu sprijinul Editurii Universității de Vest. Invitatele întâlnirii au fost conf. univ. dr. Valy Ceia (prodecan LIT și vicepreședinte CODHUS), respectiv Cristina Oneț (designerul grafic al cărții).