Lansarea platformei dedicate Alianței UNITA

Încă din anul 2019, UVT s-a aflat în prima linie a universităților europene care au creat legături strânse cu parteneri academici. Astfel, începând cu finalul anului 2020, când Universitatea de Vest din Timișoara a trecut într-o nouă etapă de deschidere spre internaționalizare, ca membră a Universității Europene UNITA, s-a implicat activ  în crearea unei universități europene participative, deschise și incluzive.

În scopul transparentizării și al diseminării în timp real a activităților pe care UVT le întreprinde în cadrul proiectului UNITA, am creat o pagină web dedicată acestei alianțe, care stă la dispoziție atât cu informații generale despre proiectul, strategia și misiunea UNITA, cât și cu detalii specifice privind echipa UNITA UVT, mobilități, campus și noutăți din domeniul cercetării.

Așadar, toți membrii comunității academice care sunt interesați de Alianta Universitară UNITA și implicarea UVT în cadrul acesteia, sunt invitați să parcurgă cele mai actuale informații, precum și filmul de prezentare al proiectului, pe noul website disponibil la link-ul  https://uvt.ro/unita.

UVT mulțumește tuturor pentru aportul la buna desfășurare a proiectelor comunității academice, sperând că, prin acest demers, Universitatea de Vest din Timișoara va reprezenta un model de bune practici pentru viitorul învățământului european.