Proiectul LEMI (Lectură Pentru Mine: Știința în Slujba Copiilor, susținut prin grantul AFCN/ Administrația Fondului Cultural Național în cadrul sesiunii I/2023, aria Promovarea Culturii Scrise, nr. P0299/10.02.2023) a ajuns la final: după o muncă asiduă de cercetare și validare la clasă, membrii echipei de proiect din cadrul CODHUS – Centre for Corpus-Related Digital Approaches to Humanities al Facultății de Litere, Istorie și Teologie au creat primul instrument digital din România pentru utilizarea textelor de lectură școlară pe nivel de complexitate lingvistică.
LEMI folosește metodele lingvisticii de corpus și ale tehnologiei informației pentru a oferi acces gratuit la o bază de date de texte de literatură pentru copii organizate pe nivel de complexitate lingvistică (nivel de clasă, nivel de dificultate). Instrumentul oferă, de asemenea, posibilitatea de încărcare a unor texte scurte pentru a analiza automat nivelul de complexitate la lecturare și a face recomandări privind vârsta sau clasa pentru care textul ar fi potrivit. Recomandările au la bază propria formulă de readability (lizibilitate) concepută, în premieră, pentru limba română, de echipa de cercetare.
Repozitoriul LEMI cuprinde 250 de texte din literatura română și străină, autori clasici și moderni. Proiectul contribuie la promovarea culturii scrie în rândul elevilor din ciclul primar (7-11 ani) și urmărește promovarea instrumentului și a repozitoriului la nivelul întregii comunități școlare din țară.
Lansarea LEMI a avut loc joi, 9 noiembrie, la ora 18:30, la Universitatea de Vest din Timișoara, în amfiteatrul A01. Partenerii UVT au fost reprezentați de Fundația Noi Orizonturi, Școala Gimnazială Nr. 16 „Take Ionescu” Timișoara, Școala Gimnazială Giarmata, Școala Gimnazială Cenei.
Mai multe informații despre proiect sunt disponibile pe site-ul proiectului: https://lemi.projects.uvt.ro/ro/
Alte informații despre LEMI aici: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090855229845




