La început de an universitar, activități de promovare a intercomprehensiunii

Crearea unei universități europene participative, deschise, incluzive și eficiente constituie misiunea fundamentală a proiectului UNITA Universitas Montium, în care Universitatea de Vest din Timișoara este membră alături de alte cinci universități europene. Astfel, una dintre liniile directoare ale proiectului este dezvoltarea multilingvismului prin practica intercomprehensiunii, ce permite facilitarea schimburilor și a comunicării între actorii rețelei academice (studenți, cadre didactice, personal administrativ).

Promovarea activităților specifice intercomprehensiunii ce se derulează în alianța UNITA s-a concretizat, în luna septembrie, prin participarea doamnei lect. dr. Ana-Maria Radu-Pop și a domnului conf. dr. Gabriel Bărdășan la Congresul Internațional PluEnPli 2021, organizat de Universidade Federal do Paraná, Brazilia, cu comunicarea Intercompreensão para „estudantes” avançados: elementos de interação na formação de formadores. În cadrul lucrărilor manifestării au fost astfel dezbătute atât metoda în sine, așa cum a fost experimentată în cadrul cursului derulat la Torino, cât și statutul limbii române între limbile romanice.

Sub semnul intercomprehensiunii s-au aflat totodată mai multe evenimente desfășurate chiar la Universitatea de Vest din Timișoara. În contextul mai larg al deschiderii spre multidisciplinaritate și plurilingvism, cu scopul de a promova oportunitățile UNITA, anul universitar 2021-2022 a fost inaugurat printr-o serie de activități inedite destinate studenților și partenerilor socio-economici ai UVT. Întâlnirile au reprezentat pentru participanți o excelentă oportunitate de a descoperi strategii prin care orice vorbitor al limbii române își poate valorifica cunoștințele și experiențele lingvistice, culturale, comportamentale etc. pe care le deține, cu scopul de a comunica, în scris sau oral, cu vorbitori nativi de franceză, italiană, spaniolă și portugheză, chiar dacă nu a studiat aceste limbi.

Pentru studenții din anul I ai Universității de Vest din Timișoara, atelierele de inițiere în intercomprehensiune au avut loc atât în format fizic, în data de 23.09.2021, cât în format online, în data de 24.09.2021, în cadrul Săptămânii de inițiere, iar pentru partenerii socio-economici întâlnirea s-a desfășurat în mediul online, în data de 27.09.2021. Workshopurile au fost susținute de doamna lect. dr. Ana-Maria Radu-Pop, de doamna conf. dr. Ramona Malița și de domnul conf. dr. Gabriel Bărdășan, cadre didactice ale Facultății de Litere, Istorie și Teologie.

Atelierele au avut un format atractiv și dinamic, cu un puternic caracter practic, succinta prezentare a specificului metodei intercomprehensiunii fiind urmată de exerciții antrenante de receptare a mesajelor scrise și orale în limbi romanice precum italiana, franceza, spaniola, portugheza, catalana și retoromana. Participanții au fost plăcut surprinși de ineditul metodei, de generoasa sferă de aplicabilitate și de oportunitățile de comunicare plurilingvă pe care aceasta le oferă.

Abilitățile de comunicare modelate cu ajutorul acestei metode vor putea fi valorificate într-un mediu academic internațional, prin mobilități de studiu, prin proiecte comune partenerilor UVT din alianța UNITA, la care se vor adăuga experiențele individuale de comunicare în context multilingv.