International Art & Design Competition 2023

Concursul internațional de design INTERNATIONAL ART & DESIGN COMPETITION 2023 organizat de Accademia Riaci, Florența – Italia, 2023 – a avut tematica OCEAN : Represent the ocean in any form of art – și jurizarea conceptelor în perioada 15 februarie – 31 martie 2023. Competiția internațională de design a reunit concepte de design pe 10 categorii: bijuterie – fabricație, design de bijuterie, accesorii vestimentare – fabricație și design, design de mobilier, design vestimentar, graphic design, design de interior, design de produs, pictură și grafică, ilustrație.

Juriul a cuprins profesioniști de top ai scenei artistice italiene, profund legați de orașul Florența iar criteriile de evaluare pentru fiecare dintre categoriile anunțate au fost:

Propunerea originală și tehnica utilizată;

Cercetarea și experimentarea aplicate pe proiectul propus;

Relevanța pentru tema anunțată;

Claritate în prezentarea lucrărilor propuse;

Detalii de realizare de înaltă calitate.

Florența, supranumită și „muzeul fără acoperiș”, este locul de naștere al Renașterii italiene. Orașul, cu care Italia modernă se mândrește ca centru de artă, a atins una dintre culmile sale între secolele XIV și XVI când au înflorit energiile creative și tehnicile artizanilor. INTERNATIONAL ART & DESIGN COMPETITION 2023 a avut loc în acest mediu minunat. Scopul competiției este de a contribui la revitalizarea și internaționalizarea întregii industrii italiene de artă, design și meșteșuguri, prin descoperirea de noi artiști, promovarea talentelor și, în același timp, promovarea studiului în străinătate, în Italia.

În acest context și-au valorificat studenții Sara Nistor – Chaotis (design de produs an 3), Olga Tarchila – Place of Power (master design de interior si produs an 2), Noemi FocsaOcean Light (master design de interior și produs an 2) și Bianca Blaga – Marmoris (master design de interior și produs an 1) creativitatea și cunoștințele acumulate pe parcursul anilor de studii și au propus concepte contemporane de bijuterie, accesorii de lux și design de interior, apreciate de juriul internațional.

Direcția urmărită de ruta de studii Design de Produs, din cadrul specializării DESIGN (Departamentul de Design și Arte Aplicate – Facultatea de Arte și Design, Timișoara) este una modernă și extrem de competitivă la nivel internațional care se aliniază cerințelor pieței consumatoare de design și promovează utilizarea tehnologiei de ultimă generație (modelare CAD și prototipare cu ajutorul printării 3D) în formarea unor specialiști, viitori designeri și consultanți (nu simpli meșteșugari):

2022: multiple premii IOAF, Jeju-Corea de Sud, premii Accademia Riaci, Florența-Italia, premii NEUROSCIENCE&ART, Timișoara, medalii Salon International de Invenții și Inovații TRAIAN VUIA, Timișoara;

2021: multiple premii IOAF, Jeju-Corea de Sud, premii Accademia Riaci, Florența-Italia;

2020: multiple premii IOAF, Jeju-Corea de Sud, premii Accademia Riaci, Florența-Italia;

2019: premii Accademia Riaci, Florența-Italia;

2018: promovare design de bijuterie FAD Hong Kong;

2016: finalist și premiant Hansgrohe, Germania, finalist Cradle to Cradle, SUA;

2015: câștigători Peroni, Italia, semifinaliști Electrolux, Suedia;

2014: finalist Electrolux, Suedia, semifinaliști World Bamboo, Coreea de Sud;

2010: semifinalist  Electrolux, Suedia;

2001: marele premiu Mikimoto, New York-SUA.

Studenții nominalizați mai sus au fost coordonați de lector univ. dr. Alexandru Bunii.

Lector univ. dr. Alexandru Bunii

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de