INTERDESIGN 2020 – DESIGN THE FUTURE

În perioada octombrie-decembrie s-au desfășurat activitățile Simpozionului internațional Interdesign 2020 – Design the future, eveniment coordonat de Prof. univ. dr. habil. Camil Mihăescu (decanul Facultății de Arte și Design) și conf. univ. dr. habil. Iosif Mihailo (directorul Departamentului de Design și Arte Aplicate al FAD, inițiator Interdesign). Din echipa de proiect mai fac parte: Lect. univ. dr. Sergiu Zegrean, Lect. univ. dr. Alexandru Bunii și drd. Claudia Feti. Ca urmare a selecției din cadrul bienalei de design, în Galeria Mansardă a Facultății de Arte și Design sunt expuse proiectele selectate, până la finele lunii februarie.

În continuare, fragmente din prefața catalogului omonim:

Prin dinamism, multiculturalitate, propensiunea spre inovație și premierele culturale, de-a lungul timpului Timișoarei i s-a creionat o imagine de important vector cultural euroregional. Din această perspectivă, strategiile din ultimii ani, încununate prin câștigarea titlului de Capitală Culturală Europeană 2021 (2023), au avut în vedere și definirea orașului într-o manieră plurivalentă. Un reper nou al afirmării Timișoarei la nivel internațional este și designul, ca fenomen subsidiar artelor vizuale. Prin fenomenologia implicită și prin toate implicațiile pe care designul le are la nivel socio-cultural, un simpozion dedicat designului s-a dovedit a fi un eveniment cu impact la nivel cultural, academic și socio-economic.

Drept care, Bienala Internațională Interdesign 2020, ediția a treia, se profilează ca un eveniment referențial pentru viața culturală a Timișoarei și a regiunii. Odată cu primele două ediții, s-a coagulat o comunitate de artiști vizuali și designeri ce au dat o notă aparte bienalei internaționale, vădind tendințele designului către universalizare și globalizare, dar în același timp prețuind afirmarea și valorificarea creațiilor obiectuale într-o dimensiune particulară, cu recurs la valorile culturale regionale.

Gândit inițial ca un eveniment artistic regional și european, pe o proximitate româno-maghiaro-sârbă, Interdesign a atras și participanți din alte țări europene și asiatice, devenind, în felul acesta, un simpozion relevant la nivel internațional. (…) Proiectele participante la Interdesign 2020 provin de la 143 de designeri, din țări precum: Canada, China, Grecia, India, Malaezia, Polonia, România, Republica Moldova, Serbia, Turcia și Ungaria. Lucrările selectate au fost supuse unui riguros proces de evaluare, ele fiind grupate în cinci secțiuni: Design grafic, Design ambiental, Design de bijuterie, Design industrial și Design vestimentar, având ca tematică Designul pentru viitor (Design the future). Un rol important la nivelul selecției preliminare și popularizării în rândul comunității de designeri din China și Malaezia l-au avut designerul Evert DeGraeve (SUA) și Dr. Norman Wai-Chung Siu (China), aceștia fiind colaboratori de seamă ai Facultății de Arte și Design din Timișoara și cu prilejul altor evenimente internaționale.

Prin problematică și stilistică, proiectele prezentate aici sunt de o incontestabilă valoare, sub aspect utilitar, aplicativ și estetic. Comandamentele specifice designului se îmbină armonios cu datele de revendicare sub aspect cultural și cu tradiționalismul, în unele cazuri. În felul acesta, sunt valorizate creațiile designerilor, conferindu-li-se un caracter particular, de o certă originalitate. Diferențele din registrul axiologic sunt vizibile și asumate la nivelul discursului artistic. Cum era de așteptat, proiectele asiatice abordează și problematici regionale specifice, într-un registru cultural al valorificării și asumării identitare. Majoritatea proiectelor de design prezente în expoziția Interdesign 2020 sunt, însă, o reflexie a relației nemijlocite dintre necesitate și soluția oferită prin design, constituind un valid răspuns la cerințele și exigențele specifice societății contemporane. Mai mult decât atât, unele dintre conceptele prezentate fac trimiteri la soluții vizionare, revendicând unele posibile răspunsuri la cerințe potențiale dintr-un viitor anticipat.

Unul dintre obiectivele Simpozionului Interdesign 2020 a fost asigurarea unui statut de referință în rândul evenimentelor artistice internaționale Timișoarei și Facultății de Arte și Design. Acest obiectiv a fost atins atât prin calitatea proiectelor prezentate, cât și prin participarea unor reputați designeri din zona asiatică, europeană și americană. Printre partenerii proiectului se regăsesc: Centrul Cultural German din Timișoara, Institutul Cultural Francez din Timișoara, Universitatea din Szeged (Ungaria), Facultatea de Grafică și Design din Novi-Sad (Serbia), Shanghai Institute of Visual Art (China), Wuhan University of Engineering Science (China), Hubei University of Technology (China), Tianjin Academy of Fine Arts, (China) și International Association of Jewellery Merchandize Planning Professionals Limited, Hong Kong, China.

Relațiile internaționale, cele cu partenerii de la toate nivelurile, workshop-urile, conferințele, prezentările și toate celelalte activități desfășurate în cadrul Simpozionului Internațional Bienal Interdesign 2020 au fost realizate prin intermediul Facultății de Arte și Design din Timișoara, fapt care certifică, încă o dată, poziția și importanța instituției timișorene de învățământ superior artistic, la nivel euroregional și internațional.”

(Text din prefața catalogului: Camil Mihăescu, Iosif Mihailo, Interdesign 2020 – Design the future, Editura Universității de Vest, Timișoara, 2020, pp. 4-5.)

Conf. univ. dr. habil. Iosif Mihailo