Institutul de Cercetări Avansate de Mediu al UVT, câștigător al proiectului „Extinderea infrastructurii naționale participantă la segmentul de sol colaborativ European (COLGS-RO)”

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), în calitate de coordonator, împreună cu un consorțiu format din Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București (UPB)Administrația Națională de Meteorologie RA (ANM)Agenția Spațială Română (ROSA) și Beia Consult Internațional SRL, a câștigat competiția pentru extinderea infrastructurii naționale participante la segmentul colaborativ european. Proiectul ROCS a participat la sesiunea de jurizare din cadrul competiției cadru „PNCDI IV – Soluții”, gestionată de UEFISCDI. Bugetul total al proiectului ROCS este de 11.079.716,84 RON, din care 9.999.513,00 este asigurat din bugetul de stat, în timp ce contribuția UVT este de 2.774.513,00 RON.

Scopul proiectului este de a oferi și implementa o soluție de extindere a infrastructurii de acces și procesare a datelor satelitare Copernicus Sentinel prin adăugarea componentelor de tip cub de date și a facilităților de procesare distribuită, în corelare cu prioritățile naționale de monitorizare a mediului și securității. ROCS – sau Romanian earth Observation Collaborative System – este propunerea consorțiului condus de UVT pentru tematica #17 din cadrul apelului, susținând abordarea prin studii de caz, precum sunt cele despre adaptarea la schimbările climatice, politica agricolă comună, produse de bază asociate cu evoluțiile fondului forestier precum și despre aspectul utilizării datelor de observare a pământului în procesele educaționale.

Consorțiul organizat pentru elaborarea și implementarea proiectului ROCS este coordonat de Dr. Marian NEAGUL, cercetător științific în cadrul Institutului de Cercetări Avansate de Mediu (ICAM), din cadrul Universității de Vest din Timișoara, și beneficiază de contribuția cercetătorilor din cadrul Facultății de Matematică și Informatică precum și a Departamentului de Geografie din cadrul Facultății de Chimie, Biologie și Geografie.