Inițiativa mobilităților rurale UNITA debutează la Universitatea de Vest din Timișoara

Alianța europeană UNITA -Universitas Montium, oferă posibilitatea de a experimenta noi forme de mobilitate, contribuind atât la obiectivele dezvoltării teritoriilor montane rurale, în special a teritoriilor montane transfrontaliere, cât și la creșterea oportunităților de dezvoltare personală și profesională a studenților.

Universitățile noastre sunt situate în regiunile montane rurale și transfrontaliere din sud,

Europa Centrală și de Est – Serra da Estrela (Beira interior), Pirinei (Pau și Zaragoza), Alpii (Savoie Mont Blanc și Torino) și Munții Banatului (Timișoara)-, în ecosisteme cu provocări similare.

Mobilități rurale UNITA – posibilități unice!

Este o șansă uimitoare pentru studenții care doresc să-și depășească limitele în ceea ce privește educația lor, cercetarea dar și dezvoltarea generală a aptitudinilor , în timp ce își fac, de asemenea, amintiri unice! Inițiativa este în prezent în faza pilot, dar putem vedea deja rezultate excelente: Cinci studenți  UNITA din campusurile  UniTo, UNIZAR, USMB, UBI și UPPA au sosit la Timișoara pe 5 iulie pentru a-și începe călătoria uimitoare în pitorescul teritoriu montan din Banat.

Pe lângă familiarizarea cu o zonă deosebit de frumoasă, studenții au oportunitatea să lucreze împreună cu gazda lor, asociația WeWilder, partenerul UVT în această fază pilot,la dezvoltarea de idei inovatoare pentru durabilitatea regiunilor montane rurale.

Echipa de diseminare și comunicare de la UVT a ajuns la cei cinci studenți și au aflat care sunt primele lor impresii cu privire la timpul petrecut la Armeniș, Sat Bătrân. Veți putea urmări materialele în curând pe toate platformele de socializare UNITA.

În plus, această primă fază a proiectului UNITA Rural Mobilities oferă șansa stabilirii unui model de bune practici în vederea organizării viitoarelor mobilități în toate cele șase zone reprezentate de parteneri în cadrul proiectului.

Toți actorii implicați vor oferi feedback pentru a dezvolta în continuare această inițiativă și pentru a asigura sustenabilitatea mobilităților rurale UNITA.

Mai mult, în această fază, partenerii UNITA se concentrează pe practică și partajarea de resurse în cadrul comunităților, inclusiv profesori, cercetători si personal administrativ.

La sfârșitul acestei perioade, echipele vor lucra împreună, pentru a se ajuta reciproc și pentru a face schimb de idei care vor conduce, fără îndoială, la proiecte noi și inovative.

De îndată ce faza pilot se încheie la toți partenerii UNITA, următoarele mobilități având loc în Italia, Spania și Portugalia în august 2021, vă vom ține la curent cu un feedback interactiv și un rezumat al tuturor activităților și experiențelor extraordinare prin care aceștia au trecut în această vară, în timpul mobilităților rurale.

Rămâneți aproape!