Incubatorul Național JA BizzFactory

Cea mai importantă parte componentă a programului internațional de antreprenoriat JA 2021, Incubatorul Național JA BizzFactory™ are rolul de a dezvolta competențe antreprenoriale, digitale și de comunicare, necesare pentru profesiile viitoare, dar și de a-i motiva pe studenți să aplice în practică ce au învățat în cadrul programului JA de educație antreprenorială și să treacă de la idee la pilot de afacere sau start-up.

Obiecte de activitate în domeniile:

• Agribusiness
  • Artă, cultură; Media
  • Industrii creative, design și meșteșuguri
  • Inginerie, științe aplicate, IT&C
  • Comerț; import‐export, e-commerce
  • Transformarea materiilor prime
  • Sport și outdoor
  • Afaceri sociale
  • Educație și dezvoltarea carierei
  • Turism

Stimularea gândirii antreprenoriale este o prioritate peste tot în lume, constituind un motor al bunăstării oamenilor și comunităților. Și pentru că mentalitățile se formează de la vârste fragede și prin contribuția mai multor actori, JA România implementează programe de educație antreprenorială în parteneriat public-privat, implicând instituțiile de învățământ, companiile, cadrele didactice, studenții și familiile în procesul educațional.

Pregătim tinerii pentru viața reală învățându-i cum să lanseze și să administreze business-uri profitabile și cum să creeze locuri de muncă pentru ei și prietenii lor, aducând valoare adăugată în comunitățile în care trăiesc.

Studenții din program sunt stimulați să-și formeze o gândire antreprenorială, care îi va ajuta în viitor să fie independenți și inovatori, să-și asume riscuri, să accepte provocări și să caute soluții creative, indiferent dacă vor lansa o afacere sau se vor angaja.

Programul JA de educație antreprenorială oferă un proces complet de învățare: de la training-uri și webinarii gratuite pentru elevi și profesori, la lecții la clasă și proiecte practice de înființare de companii-pilot, perioade de incubare susținute de comunitatea de afaceri, târguri de produse și servicii locale, regionale sau naționale, continuând cu posibilitatea de testare a abilităților însușite și obținerea Certificatului European de abilități antreprenoriale (European Skills Pass).

4 echipe formate din studenții de la Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design, program Master an I, disciplină Business si Antreprenoiat, sub coordonarea  conf. univ. dr. Diana Andreescu, au reușit să se califice în Incubatorul JA BizzFactory cu 4 propuneri de proiecte antreprenoriale.

1.Ademia. O platformă online de cursuri universitare din toată lumea. Ideea de a învăța fără limite, cu șansa de a participa și a construi o relație internațională de învățământ. Educație și dezvoltarea carierei, Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design, (Csilla Spinochi, Júlia Szocs, Barbara Banffy, Alexandra Stoica, Robert Marcu)

2.Rethinkulture. Brand care rezolvă simultan mai multe probleme contemporane: poluarea, valorificarea specificului național, transmiterea broderiei tradiționale spre generațiile viitoare și caritate către grupuri nefavorizate. Industrii creative, design și meșteșuguri Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design, (Evelina Tănasie, Ovidiu Gheorghiță, Iulia Stancu, Anemona Vladu)

3.WeMind. Aplicația propune un serviciu de tracking al stărilor de spirit a angajaților – jurnal digital personal pentru fiecare angajat si accesul la o imagine de ansamblu, anonimă, pentru conducerea companiei. Afaceri sociale Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design, (Bianca Gomboș, Olga Lazăr, Vadim Arîcu, Jocelyn Marquez)

4.RNW (RENEWED WOOD) Menținerea curățenii mediului prin colectarea deșeurilor lemnoase din fluvii, marginea fluvială, râuri, parcuri, piețe și străzi, din depozite și fabrici, cât și rumegușul după care materialul colectat este reciclat și transformat în piese de mobilier, care au o dublă întrebuințare atât pentru spațiile mari cât și pentru spațiile mici, tip garsoniere. Transformarea materiilor prime Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design, (Ana Maria Cozeanc, Sandra David)

La finalul Incubatorului JA BizzFactory™, juriul va alege echipele care vor reprezenta România la evenimentele europene Junior Achievement:

• Company of the Year 2021 (antreprenoriat pentru elevii de liceu);
  • Social Innovation Relay 2021 (antreprenoriat social pentru elevii de liceu);
  • European Enterprise Challenge 2021 (antreprenoriat pentru studenți).

Rezultatele finale vor fi făcute publice în luna Mai 2021.

Mai multe informații și imagini despre eveniment se găsesc pe

Coordonator proiect

Conf. univ. dr. Diana Andreescu