Împărtășind respirația (în trei acte)

Expoziția Orașe invizibile / Tărâmuri imaginare, ce s-a deschis în 15 octombrie în Timișoara, la Comenduirea Garnizoanei se bazează pe o cercetare vizuală a ficțiunilor geografice și a istoriei locurilor legendare din care este compusă cultura omenirii și producția misterelor care au generat călătorii, explorări, fantezii, imagini și povești.

Această inițiativă a Asociației Contrasens reprezintă un proiect expozițional ambițios, un traseu care reunește peste 20 de artiști importanți din România, Franța, Germania, Marea Britanie, Polonia, mulți dintre ei prezenți pentru prima dată într-o expoziție la Timișoara.

Printre participanții din Timișoara se numără și Liliana Mercioiu Popa, conferențiar în cadrul Universității de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design.

Exemplar concepută simbolic ca două terminale ale unui aeroport, “structura expoziției este inspirată de dualitatea reprezentată adesea în mitologia cunoașterii și creației, în care alegerea determină întotdeauna formarea unui nou set de valori, fondarea unui sistem existențial sau crearea unei identități prin detașarea de o ordine prestabilită.

Terminalul A reprezintă Orașele invizibile, o destinație dificilă, care implică o confruntare cu trecutul traumatic al teritoriilor necunoscute, distruse, dispărute, uitate sau marginalizate, locuri care poartă cu sine amprenta unei rupturi identitare.

Terminalul B conduce călătoria spre Tărâmurile imaginare ale fanteziilor care produc o ieșire din realitate și o revenire la ea, un univers al proiecțiilor descătușate, în care orice e posibil, unde utopia întâlnește distopia și preia instrumentele critice pentru a privi realitatea printr-o lentilă îmbogățită, caleidoscopică și plină de speranță (Diana Marincu).

Lucrarea expusă de Liliana Mercioiu Popa se încadrează în arealul Tărâmurile imaginare, etapizând trei stadii ale unui exercițiu de imaginație menite să ne dea împreună o imagine mai largă asupra ființei umane în relație cu mediul exterior propriului corp,  punând accentual pe granițele dintre entitățile care formează lanțul trofic.

Numită Împărtășind respirația (în trei acte), lucrarea se constituie în primul act dintr-o instalație ce amintește atmosfera de laborator, unde se propune o alternativă a lumii reale prin experiment și risc, apoi dintr-o serie de colaje, ce joacă un rol intermediar trimițând simultan prin inserțiile documentare pe care le conțin la ambele, și din trei ținute vestimentare, în cel de-al treilea act, ce joacă un rol în a ne defini personalitatea și de a ne oferi o extensie spre lumile exotice prin intermediul imprimeului.

Dacă laboratorul pare să ne arate că omul și-a construit dintotdeauna instrumentele, în prelungirea corpului, din nevoia de a ne apropia lumea, de a o defini și a o înțelege, iar colajele susțin această nevoie, făcând vizibile calitățile necesare – curiozitatea, imaginația, rațiunea, aspirația sau nevoia de a explora -, calități specific umane, pe care nu ni le putem refuza, piesele vestimentare vorbesc despre asumarea conștientă (fie și elementară) a unor concepte ce ne definesc, precum și unele decizii și urmările acestora, deoarece nu ne îmbrăcăm la întâmplare. Trăim într-un anumit tip de societate ca urmare a modului în care ne-am folosit de anumite constructe mentale, ca urmare a modului în care ne-am imaginat-o și am definit-o în timp, printr-o contribuție colectivă.

Din modul punerii în scenă, dezechilibrul precar în care se află laboratorul, ce depinde de susținerea unei plante vii, introduse în angrenaj, sau din tipul imprimeurilor folosite – mixaje de imagini cu regnuri diferite (mineral, vegetal, animal/uman), autoarea indică anumite reflecții personale ce se necesită a fi decodificate, la o privire mai atentă.

Expoziția va fi deschisă în perioada 15 octombrie – 15 noiembrie 2021, la Comenduirea Garnizoanei Timișoara.

Program de vizitare: Marți – Duminică: 14.00 – 19.00

Expun artiștii: Ana Adam, Silvia Amancei & Bogdan Armanu, Apparatus 22, Marius Bercea, Adrian Câtu, Jasmina Cibic, Yona Friedman, kinema ikon / Alex Halka & George Săbău, Thea Lazăr, Diana Lelonek, Liliana Mercioiu-Popa, Anca Munteanu Rimnic, Ciprian Mureșan, Michael Takeo Magruder, Cristian Rusu, Diana Vidrașcu, Sorin Vreme.

Video-inserturi speciale: Matthew Barney, Camille Henrot, Mike Kelley, Gordon Matta-Clark, Nam June Paik.

Orașe invizibile / Tărâmuri imaginare

Curator: Diana Marincu