Imigrația românească în discursul ziarelor britanice: Prelegere invitată în Franța

În 25 noiembrie 2022, doamna Conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane, de la Departamentul de Limbi și Literaturi Moderne al Facultății de Litere, Istorie și Teologie de la Universitatea de Vest din Timișoara, a fost invitată să țină o prelegere în cadrul webinarului organizat de rețeaua internațională de cercetători angliști, MIDIB (Migration & Diversité dans les Îles Britanniques & Irlandaises/ Migration & Diversity in the British & Irish Isles), condusă de specialiști de la Universitatea „Jean Jaurès” din Toulouse și de la Universitatea Sorbonne-Nouvelle (https://midib.hypotheses.org/).

Panelul interdisciplinar, intitulat „Imigrația românească în Marea Britanie”, l-a mai avut invitat pe Dr. Arkadiusz Wiśnioski, expert în economie și statistică socială la Universitatea din Manchester, care a prezentat o nouă metodă de realizare a estimărilor fluxurilor migratorii, ilustrată cu un studiu de caz despre imigrația românilor în Marea Britanie. Prelegerea doamnei Conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane a prezentat o sinteză a cercetărilor sale despre reprezentările imigrației românești în ziarele britanice conservatoare, aflate la baza unor revendicări publice legate de impunerea și de menținerea de restricții pe piața muncii pentru imigranții români și bulgari, și, ulterior, de Brexit.

Aceste reprezentări au generat un vocabular și un imaginar public despre problema imigrației din Europa Centrală și de Est în Marea Britanie, folosite de jurnaliști în timpul dezbaterii pentru referendumul privind ieșirea țării din Uniunea Europeană. Prelegerea a discutat pe larg argumentele despre imigrația românească și retorica ziarelor britanice conservatoare din perioada dezbaterii, explicând strategiile discursive utilizate pentru a-i mobiliza pe cetățenii britanici cu sentimente anti-imigrație să susțină Brexit. Întrebările și discuțiile purtate în panel au vizat aspecte precum reacția presei și a politicienilor din România, noile dinamici post-Brexit, cum ar fi retrasarea granițelor, și dificultățile legate de estimările fluxurilor migratorii.