În luna aprilie, 2024, Universitatea de Vest din Timișoara a câștigat un proiect de dezvoltare instituțională, T-FDI-2024-0562, dedicat dezvoltării serviciilor pentru studenții cu dizabilități. Proiectul are ca titlu: „Îmbunătățirea serviciilor de recrutare a studenților cu dizabilități prin măsuri active de orientare și consiliere profesională” și vizează domeniul Susținerea participării și accesului studenților cu dizabilități la procesul educațional”.

Scopul proiectului este creșterea accesului și retenției studenților cu dizabilități prin măsuri de promovare, consiliere și tutorat atât la nivel preuniversitar, cât și universitar. Proiectul se înscrie în demersul universității de a crea o cultură incluzivă bazată pe echitate, participare, incluziune socială, accesibilizare și proceduri instituționale coordonate).

Câteva dintre obiectivele specifice ale proiectului sunt:

– Optimizarea recrutării studenților cu dizabilități prin promovarea în mediul liceal, special și incluziv, a ofertei educaționale și a accesibilizărilor existente în universitate, prin seminare de orientare profesională și consiliere pentru elevii cu dizabilități și prin formarea consilierilor din învățământul preuniversitar în domeniul orientării profesionale a elevilor cu dizabilități, pe parcursul derulării proiectului.

– Dezvoltarea serviciilor de consiliere pentru studenții cu dizabilități prin formarea consilierilor în carieră, a personalului administrativ și prin programe individualizate de consiliere pentru aceștia.

– Acordarea de sprijin studenților cu dizabilități prin programe de peer tutoring. Programul de tutorat va conține activități de consiliere pentru învățare, accesibilizare, consiliere vocațională și facilitarea adaptării la mediul universitar pentru studenții de anul I cu scopul reducerii abandonului universitar.

– Facilitarea accesului la informații atât a studenților cu dizabilități, cât și a potențialilor studenți, prin realizarea unei pagini web accesibilizate, cu scopul promovării ofertei accesibilizate a UVT și de interacțiune cu studenții cu dizabilități, profesioniști și părinți.

– Promovarea unui mediu incluziv în universitate cu scopul de a dezvolta echitatea și incluziunea studenților cu dizabilități.

La ora actuală există 57 de studenți cu dizabilități înmatriculați în Universitate, un număr mic comparativ la populația școlară de elevi cu dizabilități (35 de elevi noi cu dizabilități incluși în învățământul de masă și două licee speciale, doar în Timiș). Proiectul se bazează pe expertiza noastră de incluziune a studenților cu dizabilități de peste 10 ani și se înscrie în linia multiplelor proiecte (POSDRU, Erasmus+, ROSE etc.) derulate de către UVT cu scopul optimizării incluziunii.

Cadre didactice din cadrul Departamentului de Științe ale Educației, Facultatea de Sociologie și Psihologie își vor oferi suportul și expertiza pentru atingerea obiectivelor și derularea activităților de implementare a proiectului.

Experiența anterioară ne spune că numărul scăzut de studenți cu dizabilități se datorează și unor factori ce pot fi controlați de către universitate. Printre acești factori sunt promovarea ofertei educaționale adaptată acestor studenți, ignorarea liceelor speciale în activități de promovare, consilierea profesională a elevilor cu dizabilități, lipsa unei culturi incluzive care să promoveze persoanele cu dizabilități, lipsa unui serviciu de peer-tutoring dedicat acestor studenți cu scopul de a le facilita adaptarea la viața academică universitară și de păstrare a lor în programe etc.

Considerăm că acest proiect va crea condițiile eliminări majorității acestor factori ceea ce va determina o creștere a numărului de studenți cu dizabilități și o rată mai scăzută a abandonului universitar de către aceștia. UVT este una dintre cele mai accesibile universități și dispune de un centru dedicat asistenței studenților cu dizabilități.

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de

Mai multe »