HUB de Inteligență Artificială (AI) la UVT

O nouă platformă de cercetare, inovare și dezvoltare a fost lansată în cadrul Universității de Vest din Timișoara, cu rolul de ecosistem de cunoaștere și educație bazat pe rețele și algoritmi de Inteligență Artificială (AI). Prin intermediul aplicațiilor AI create pe această platformă, UVT va deveni un HUB pentru stimularea cercetării și dezvoltării educaționale în acest domeniu, în regiunea Banatului, cu perspectivă națională și europeană, HUB care va purta denumirea de „Timișoara Research in Artificial Intelligence Network (TRAIN)”.

Evenimentul de lansare, care a avut loc în 12 aprilie, este un pas semnificativ pe care UVT îl face către companiile din regiune, mai ales către cele interesate de Inteligența Artificială, cărora le va prezenta competențele de care dispune și le va oferi suport în rezolvarea problemelor întâmpinate în domeniul AI.

Pentru dezvoltarea acestei platforme, pe lângă cercetătorii Facultății de Matematică și Informatică a UVT, din echipă vor face parte experți, specialiști și practicieni ai rețelelor și algoritmilor de Inteligență Artificială.

Prin participarea cât mai largă a partenerilor, colaboratorilor și centrelor asociate ale UVT, platforma „TRAIN” va deveni un centru puternic de creație tehnologică și inventică,  propulsând un ecosistem de cunoaștere și educație în arhitectura AI.

La conferința de lansare au participat profesorul Bernhard Schölkopf (director al institutului Max Planck pentru Sisteme Inteligente din Tübingen, Germania), profesorul Pedro Real (Universitatea din Sevilla), precum și reprezentanți ai partenerilor din mediul de afaceri și ai instituțiilor partenere tradiționale: domnul Valentin Mureșan (consilier personal al primarului Municipiului Timișoara, domeniul SmartCity și Digitalizare), domnul Sabin Totorean (Global Enterprise & Public Sector Sales Director, Nokia), domnul Sorin Maxim (Director general ADR Vest), doamna Cătălina Dodu (Global CyberSecurity Services PreSales Director, Atos IT Solutions and Services), domnul Raul Horhat (General Manager, Cmed), domnul Ștefan Iarca (cofondator XVision, beneficiar al unei finanțări prin proiectele cu fonduri nerambursabile implementate de UVT și dedicate sprijinirii Antreprenoriatului și Start-upurilor).

Înregistrarea conferinței de presă de lansare a platformei TRAIN este disponibilă pe PAGINA DE SOCIAL-MEDIA UVT.