”Hello, Nice to Meet You!” – Săptămâna de Inițiere la UVT

Pentru „boboci”, anul universitar a început la Universitatea de Vest din Timișoara cu Săptămâna de inițiere, în ultima săptămână din luna septembrie, cu șapte zile înaintea debutului activităților didactice (20 – 26 septembrie 2021).

Pe parcursul acestei săptămâni, studenții înmatriculați în anul I de la programele de studii universitare de licență au fost așteptați la UVT pentru a descoperi ce înseamnă să fii student, cum funcționează mediul universitar și ce oportunități au din această postură.

Programul Săptămânii de inițiere la UVT a cuprins evenimente introductive și de acomodare, sesiuni de informare, sesiuni de consiliere și orientare în mediul universitar, tururi ale municipiului Timișoara și vizite la instituțiile culturale din oraș, activități de teambuilding, evenimente culturale, conferințe, dezbateri, expoziții, spectacole de teatru, proiecții de film, concerte etc.

În cadrul activităților pregătite special pentru „boboci”, aceștia au aflat mai multe despre universitate și modul în care ea funcționează, despre programul lor de studii, despre drepturile și oportunitățile pe care le au ca studenți UVT, despre cadrele didactice cu care vor interacționa, despre orar și multe alte informații necesare pentru a avea o studenție de poveste. De asemenea, aceștia au avut ocazia să descopere Timișoara și instituțiile ei culturale și să participe la o serie întreagă de evenimente cultural-artistice.

Săptămâna de inițiere la UVT urmărește facilitarea tranziției de la mediul preuniversitar la mediul universitar pentru studenții înmatriculați în anul I al ciclului de studii universitare de licență la Universitatea de Vest din Timișoara, prin organizarea de evenimente de consiliere, orientare, inițiere, prezentare, acomodare, integrare și sprijin a acestora pe durata săptămânii de dinaintea începutului anului universitar.

Activitățile organizate în cadrul Săptămânii de inițiere la UVT au inclus:

• workshopuri/ateliere de prezentare a facultăților/departamentelor UVT sau a diverselor instituții de interes pentru ei din municipiul Timișoara;
  • sesiuni de formare pentru dezvoltarea unor competențe transversale necesare sistemului de învățământ universitar;
  • prezentări ale diverselor instituții sau facilități de care se pot bucura în UVT sau în municipiul Timișoara;
  • conferințe cu diverse personalități din lumea științifică, culturală sau sportivă;
  • vizite la diverse obiective culturale din oraș;
  • tur ghidat al municipiului Timișoara;
  • participare la evenimente culturale/educaționale în parteneriat cu instituțiile culturale din oraș;
  • activități de teambuilding.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea: „Îi așteptăm pe toți studenții din primul an să participe la evenimentele din calendarul Săptămânii de inițiere și să intre în atmosfera specială creată prin vibrația începutului de an universitar.