Guest Lecture la Studii Americane – Aprilie 2021

Cursul de Literatură etnică americană din cadrul Masteratului de Studii Americane al Facultății de Litere, Istorie și Teologie și-a continuat lista de conferințe cu invitați internaționali în cursul lunii aprilie. Pe 9.04.2021, masteranzii anului al II-lea, coordonați de directorul de studii al programului, conf. dr. habil. Cristina Chevereșan, au primit vizita online a lui Matthias Kleistl (Universitatea din Klagenfurt, Austria). Doctor al Universității Bayreuth, Germania, Kleistl derulează în prezent un proiect de studii post-doctorale intitulat “Versionality and Coincidence in Contemporary North American Fiction and Film”. Interesele sale de cercetare includ literatura etnică americană, literatura și cultura americană de secol XIX, teoria literară și critica ecologistă. În 2021 îi va apărea la Palgrave Macmillan monografia Environmental Knowledge, Race, and African American Literature.

Tema prelegerii interactive a fost Traditions and Genres of Asian-American Writing, materialele ilustrative fiind două povestiri ale lui Ted Chiang (”Story of Your Life” și ”Seventy-Two Letters”). Masteranzii au intrat în dialog cu invitatul, oferind interpretări originale ale textelor parcurse în avans și formulând diverse opinii și ipoteze, drept răspuns la întrebările lansate. Originalitatea abordării și conexiunile cu lumea filmului au fost apreciate în mod deosebit, discuțiile dovedindu-se pe cât de animate, pe atât de bine argumentate și antrenante.