germAct – 2-10 iunie 2022

Facultatea de Muzică și Teatru a organizat, în perioada 2-10.06.2022, prima ediție a festivalului de artele spectacolului germAct. Manifestarea a adus în lumina reflectoarelor producții de teatru, recitaluri camerale, concerte, prezentări de carte, seri de lieduri și poezie, VR, performance-uri, proiecții și, nu în ultimul rând, o serie de ateliere destinate liceenilor pasionați de teatru.

„germAct s-a născut din dorința de a oferi un dar comunității timișorene, de a-i pune în valoare pe tinerii interpreți ai Facultății de Muzică și Teatru alături de maeștrii lor – fie că vorbim despre actori, instrumentiști sau artiști lirici, de a aduce în centrul atenției oportunitatea de a studia actoria în limba germană la UVT. La împlinirea a treizeci de ani de existență, specializarea Artele spectacolului – actorie în limba germană înființată de Ildiko Jarczek-Zamfirescu, Hans Lengenfelder și Ida Jarczek Gaza se redefinește prin cooptarea unor profesori de renume din România și din spațiul de expresie germană pentru a deveni atractivă nu doar pentru elevii liceelor cu predare în limba germană din țară, ci și pentru candidați din Austria, Elveția și Germania. germAct este primul dintr-o serie de evenimente menite să marcheze clar această transformare”, a declarat Alina Mazilu, inițiatoarea festivalului și directorul evenimentului.

Deschiderea oficială a avut loc în data de 2 iunie la ora 19.30, în sala Teatrului German de Stat Timișoara – partener al evenimentului – cu Sinergii. Interacțiuni stilistice în interpretarea studenților specializării Artele spectacolului – actorie în limba germană, creație realizată de cunoscutul regizor și profesor Niky Wolcz, visiting professor al Universității de Vest din Timișoara.

O componentă importantă a manifestării au reprezentat-o atelierele destinate elevilor: astfel, tinerii pasionați de teatru s-au putut înscrie la cinci workshop-uri coordonate de: Niky Wolcz, Florin Vidamski de la Academia de Teatru Athanor din Passau, Alexandru Mihăescu, Costa Tovarnisky și Diana Katharina. Un alt eveniment inedit, gândit pentru a le facilita elevilor șansa întâlnirii cu munca efectivă la realizarea unui rol, a fost și o oră deschisă oferită de actrița Silvia Török, cadru didactic asociat al Facultății de Muzică și Teatru.

În încheierea germAct, care a avut loc vineri, 10 iunie, de la ora 17.30 la Sala Barocă a Muzeului Național de Artă Timișoara, publicul s-a putut bucura de lansarea albumului Armonia hermetică a cosmosului de Gabriel Kelemen și de o seară Gustav Mahler printr-un recital oferit de prim solista Operei Naționale București Silvia-Sorina Munteanu, acompaniată la pian de Silviana-Ana Cîrdu și avându-i alături pe actorii NANA și Alexandru Mihăescu, care au recitat poeme de Friedrich Rückert.

Festivalul este organizat în parteneriat cu Asociația Culturală 3600, Biblioteca Centrală Universitară „Eugen Todoran” Timișoara, Casa de Cultură a Studenților Timișoara, Centrul Cultural German Timișoara, Direcția Județeană pentru Cultură Timiș, Institutul Francez Timișoara, Muzeul Național al Banatului, Muzeul Național de Artă Timișoara, Teatrul Basca, Teatrul German de Stat Timișoara și Timișoara Film Society.

Manifestarea s-a desfășurat în contextul pregătirilor pentru programul Timișoara Capitală Europeană a Culturii în 2023, în cadrul căruia Universitatea de Vest din Timișoara și-a asumat un rol esențial.